Reklama
Reklama

W Śnieżycowym Jarze już robi się biało!

Śnieżyce w pełnym rozkwicie w 2012 roku | fot. Tomasz Szwajkowski
Śnieżyce w pełnym rozkwicie w 2012 roku | fot. Tomasz Szwajkowski

Urzędnicy z Murowanej Gośliny zachęcają do odwiedzania Śnieżycowego Jaru - rezerwatu, w którym rosną tysiące śnieżyc wiosennych. Właśnie zaczynają kwitnąć tworząc biały dywan.

W okolicach Starczanowa pod Murowaną Gośliną od około 40 lat istnieje rezerwat przyrody Śnieżycowy Jar. To miejsce niezwykłe w skali kraju - można tu znaleźć tysiące śnieżyc wiosennych, których naturalnym środowiskiem są głównie obszary górskie. Rośliny są objęte ochroną i znajdują się na liście zagrożonych wyginięciem (zrywają je ludzie). W okolicach Murowanej Gośliny roślina pojawiła się prawdopodobnie zasadzona ludzką ręką pod koniec XIX wieku.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


Monika Paluszkiewicz z Urzędu Miasta i Gminy Murowana Goślina zachęca, by Śnieżycowy Jar odwiedzać w dwa najbliższe weekendy. - Śnieżyce już zaczęły kwitnąć - 6 marca wyglądały tak, jak na zdjęciach. Jeśli ten tydzień będzie ciepły, to rozkwitanie przebiegnie szybciej (7 dni). Jeśli potrzymają mrozy, to poczekamy przynajmniej 10 dni na apogeum kwitnienia - tłumaczy.

Jak dotrzeć do rezerwatu? Najłatwiej z Murowanej Gośliny, jadąc od Poznania pierwszą ulicą w lewo za cmentarzem i drogą asfaltową przez Mściszewo. Do Śnieżycowego Jaru można też dotrzeć od strony Uchorowa. Jadąc do Murowanej Gośliny z Obornik, należy skręcić w Uchorowie w prawo, w drogę gruntową.

W najbliższe dwie soboty odbędą się także wycieczki, w których można wziąć udział, a ich celem będzie odwiedzenie Śnieżycowego Jaru. Szczegółów na ten temat można szukać TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
24.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro