Reklama

Donald Trump otrzymał tytuł islamofoba roku

fot. Michael Vadon/wikimedia/CC BY-SA 4.0
fot. Michael Vadon/wikimedia/CC BY-SA 4.0

Kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych z ramienia Partii Republikańskiej został wybrany islamofobem 2015 roku. Mało zaszczytny tytuł nadaje każdego roku Islamska Organizacja Praw Człowieka.

Donald Trump słynie z radykalnych i konserwatywnych poglądów, a jednym z problemów, które często porusza w trakcie swojej kampanii jest kwestia migrantów w Stanach Zjednoczonych. Trump miał opowiadać się za deportacją wszystkich nielegalnych migrantów. Nie to stało się jednak pretekstem do nadania tytułu islamofoba roku.

Islamska Organizacja Praw Człowieka zwróciła uwagę na słowa Donalda Trumpa po strzelaninie w San Bernardino, do której doszło w grudniu 2015 roku. Dwoje muzułmanów wtargnęło wówczas na świąteczne spotkanie w ośrodku pomocy niepełnosprawnym i otworzyło ogień do zgromadzonych. Śmierć poniosło czternaście osób, a dwadzieścia jeden zostało rannych.

Po ataku głos zabrał między innymi Donald Trump, który stwierdził, że należałoby wprowadzić zakaz wjazdu muzułmanów do Stanów Zjednoczonych - AbyStany Zjednoczone nie były już więcej ofiarą ohydnych ataków przeprowadzanych przez ludzi, którzy wierzą tylko w dżihad i którzy nie szanują życia ludzkiego - powiedział kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Wypowiedź Trumpa odbiła się szerokim echem na całym świecie, a ponad pół miliona obywateli Wielkiej Brytanii podpisało petycję, w której domagało się objęcia Donalda Trumpa zakazem wjazdu do Wielkiej Brytanii. Ostatecznie brytyjski parlament odrzucił wniosek.

Islamska Organizacja Praw Człowieka, której główna siedziba znajduje się w Londynie, nadaje co roku tytuł islamofoba roku. Rok wcześniej tytuł ten otrzymała redakcja francuskiego magazynu Charlie Hebdo.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
4.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro