Reklama

Poznań: powstanie kolejne osiedle mieszkań na wynajem z dojściem do własności

Takie budynku powstają przy Suwalskiej. Przy Koszaliński będą to obiekty wielorodzinne | fot. PTBS
Takie budynku powstają przy Suwalskiej. Przy Koszaliński będą to obiekty wielorodzinne | fot. PTBS

Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego ogłosiło konkurs na koncepcję zagospodarowania terenu przy ulicy Koszalińskiej na Strzeszynie. Ma tam powstać osiedle, na którym mieszkania będą wynajmowane. Mieszkańcy będą mogli wykupić je na własność po kilku latach.

Jesienią 2014 roku zapowiedziano, że Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego we współpracy z prezydentem Poznania oraz Radą Miasta będzie realizować program "Mieszkanie na wynajem z dojściem do własności". Miasto ma budować mieszkania, które następnie zostaną przeznaczone pod wynajem, ale nietypowy. Będzie bowiem możliwe dojście do własności lokalu - po spłaceniu kosztów budowy mieszkania.

W październiku 2015 roku ruszyła budowa pierwszych mieszkań w ramach programu. Powstają przy ulicy Suwalskiej. Będzie to łącznie 20 mieszkań w budynkach typu bliźniak. Miasto zapowiadało, że jeśli program będzie się cieszyć zainteresowaniem, będą powstawać kolejne osiedla i to z budynkami wielorodzinnymi. Wkrótce może to nastąpić.

W poniedziałek PTBS ogłosił konkurs na koncepcję zagospodarowania terenu w obrębie ulic Koszalińskiej, Literackiej i Żołnierzy Wyklętych. Ma tam powstać zespół budynków wielorodzinnych. Projektanci muszą też zaplanować nowe ciągi komunikacyjne czy zieleń przy obiektach. Pracownie architektoniczne mogą zgłaszać koncepcje do 13 maja. Tydzień później wybrany ma zostać zwycięzca.

Nabór uczestników do programu (na mieszkania przy ulicy Koszalińskiej) ma się rozpocząć jesienią. - Projekt opiera się o wpłatę kwoty partycypacji na poziomie ok. 50 % kosztów budowy mieszkania i korzystanie z niego na podstawie umowy najmu. Uczestnicy programu wynajmując mieszkanie systematycznie spłacają pozostałe koszty budowy i mają możliwość wykupić je na własność. Mają na to od 5 do 25 lat od momentu podpisania umowy najmu. Po uiszczeniu całości ceny, czyli wartości lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w gruncie, uczestnik programu stanie się właścicielem mieszkania - wyjaśnia Andrzej Konieczny, szef PTBS.

W przypadku naboru uczestników do programu w ramach osiedla przy ulicy Suwalskiej obowiązywały kryteria, które musieli spełnić mieszkańcy. Po pierwsze o mieszkanie nie mogły się starać osoby, które posiadają prawo własności lub spółdzielcze prawo własności do innego lokalu mieszkalnego na terenie Poznania lub powiatu poznańskiego. O mieszkanie nie mogli też starać się zamożni mieszkańcy - trzeba było spełnić kryterium dochodowe wynikające z ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. W przypadku nowego naboru będzie podobnie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
16℃
Poziom opadów:
11.5 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
7.65 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro