Reklama
Reklama

Igrzyska w Rio: MKOL powołał zespół złożony z uchodźców

Thomas Bach, przewodniczący MKOl fot. PAP/EPA/CYRIL ZINGARO

Komitet wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zdecydował o powołaniu drużyny uchodźców, która swój pierwszy występ zaliczy podczas sierpniowych Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Będzie ona traktowana tak samo, jak pozostałe zespoły startujące w Brazylii.

MKOl zdecydował się na taki ruch w reakcji na światowy kryzys uchodźczy. Do tej pory wytypowano 43 zawodników, którzy mogą wystąpić w nowej drużynie. Wystąpi ona pod barwami flagi olimpijskiej, a wszelkie koszty z jej startem pokryje światowa organizacja.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA

- Przyjmując ten zespół do Igrzysk w Rio chcemy wysłać wiadomość z nadzieją do wszystkich uchodźców na świecie - powiedział Thomas Bach, przewodniczący MKOl. - Oni nie mają za sobą narodowości, flag, hymnów, zostaną więc przyjęci pod flagą i hymnem olimpijskim. Będą mieszkać z pozostałymi 11 tysiącami uczestników z 206 krajów w wiosce olimpijskiej - dodał.

Zespół ma liczyć ostatecznie od 5 do 10 osób wytypowanych przez MKOl. Oprócz spełnienia kryteriów sportowych, zawodnicy będą musieli posiadać oficjalny status uchodźców, brana pod uwagę będzie także indywidualna sytuacja każdego z nich.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
22.71 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro