Reklama

Stare Miasto: apelują o dokończenie I ramy komunikacyjnej i zwężenie Estkowskiego

Osiedlowi radni ze Starego Miasta apelują do władz Poznania o ukończenie I ramy komunikacyjnej. Chodzi o jej północny odcinek między ulicami Północną i Hlonda. Równocześnie zwężone miałyby zostać ulice Solna czy Estkowskiego.

Osiedlowi radni chcą, by miasto ukończyło budowę I ramy komunikacyjnej. Brakujący fragment miałby powstać między ulicami Północną i Hlonda. Dzięki inwestycji możliwe byłoby zwężenie ulic Estkowskiego, Solnej czy Wyszyńskiego do jednego pasa ruchu w każdą stronę. Tym samym ponownie połączone zostałyby Stary Rynek, Wzgórze św. Wojciecha, Śródka i Ostrów Tumski. Teraz dzieli je bardzo ruchliwy ciąg ulic Estkowskiego - Solna.

Radni wskazują, że połączenie ulic Północnej i Hlonda to najlepsza opcja. Również dlatego, że w pobliżu znajduje się stacja Poznań Garbary. - Jest przestrzeń do zrobienia dobrej drogi, a także idealne miejsce i czas, żeby wrócić do pomysłu zamknięcia I ramy, która pozwoli zamknąć śródmieście - mówi Tomasz Dworek z RO Stare Miasto.

Ze zwężonych ulic Estkowskiego czy Wyszyńskiego chętniej mieliby korzystać piesi i rowerzyści. Mogliby szybciej przemieszczać się między Starym Rynkiem a choćby Cytadelą. - Dokończenie I ramy jest od wielu lat w planach miasta. Czas, żeby nadal o tym myśleć i kiedyś, gdy będą pieniądze, wrócić do tego pomysłu - mówi Andrzej Rataj, przewodniczący RO Stare Miasto.

Miasto mówi jasno - pieniędzy na taką inwestycję nie ma. I w najbliższych latach nie będzie. - Nie ma takich pieniędzy w Wieloletniej Prognozie Finansowej do 2022 roku. Wszystkie wolne środki będziemy przeznaczać na inwestycje dedykowane dla transportu publicznego. Dofinansowanie unijne jest bowiem przeznaczane tylko na takie inwestycje - wyjaśnia Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
5℃
Poziom opadów:
2.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
40.10 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro