W Poznaniu będą powstawać nowe tramwaje?
We wtorek w Fabryce Pojazdów Szynowych doszło do spotkania prezydenta Jaśkowiaka z zarządem spółki i przedstawicielami Agencji Rozwoju Przemysłu, która jest jej właścicielem. Jest propozycja, by w Poznaniu powstawały nowoczesne tramwaje, które będą konkurencyjne na rynku.
W 2010 roku poznańska Fabryka Pojazdów Szynowych została sprzedana. Przejęła ją Agencja Rozwoju Przemysłu. FPS to jedna ze spółek-córek zakładów Hipolita Cegielskiego. Jej sprzedaż miała poprawić kondycję finansową wówczas silnie zadłużonej firmy.
W ostatnich latach FPS zajmował się m.in. modernizacją wagonów kolejowych. Szansą na rozwój firmy ma być ewentualna współpraca z miastem, dzięki której w Poznaniu produkowane byłyby zupełnie nowe tramwaje. - Mamy podobny punkt widzenia i widzimy tu ogromny potencjał, który nie jest zauważalny i wykorzystywany - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Poznań jest współwłaścicielem firmy Modertrans, która zajmuje się projektowaniem, produkcją i serwisowaniem tramwajów oraz autobusów. Współpraca z FPS pozwoliłaby na tworzenie tramwajów jeszcze lepszej jakości, dzięki połączeniu doświadczeń dwóch firm. A te są spore. FPS ma na swoim koncie konstrukcję tramwaju niskopodłogowego PUMA, a Modertrans Moderusów Alfa i Beta.
Choć tramwaj PUMA wyprodukowany w FPS miał swoją premierę w 2007 roku, nie spotkał się z zainteresowaniem przewoźników w kraju. We wtorek zaprezentowano jego odświeżoną wersję. Ma to być pojazd o dużym stopniu bezawaryjności, a dodatkowo w dobrej cenie. Jest klimatyzowany i częściowo niskopodłogowy (w 70%). Zdaniem stron połączenie sił dwóch stron pozwoliłoby na konkurowanie z polskimi producentami tramwajów - choćby z firmą PESA.
Dziś nie wiadomo kiedy rozmowy miałyby mieć przełożenie na rzeczywistą współpracę firm. Konieczne jest przeanalizowanie wszystkich możliwości.
Najpopularniejsze komentarze