Reklama
Reklama

Poznań: są pieniądze na remonty zabytkowych kamienic

Kamienica przy Woźnej 15 | fot. Google Street View

W tym roku miasto wyda ponad 4 miliony złotych na prace związane z przywracaniem blasku zabytkowym kamienicom. Ponad milion złotych trafi na renowację budynku na rogu ulic Ratajczaka i 3 Maja, a 625 tysięcy złotych na budynek przy Woźnej 15. 1,5 mln złotych przeznaczono natomiast na remonty zabytkowych prywatnych obiektów.

Jeszcze w 2013 roku Poznań przeznaczał tylko 500 tysięcy złotych na ochronę zabytków, które nie należą do miasta. Dziś to 1,5 mln złotych. Do biura Miejskiego Konserwatora Zabytków wpłynęło 29 wniosków w sprawie dofinansowania remontów prywatnych obiektów na łączną kwotę 2,5 mln złotych. Po ich analizie wybrane zostaną te, które najpilniej potrzebują remontu. - Zachęcamy właścicieli nieruchomości do ubieganie się o dofinansowanie i renowację swoich obiektów. Dla nas to nie tylko odnowienie budynków, ale tez przywracanie ducha poszczególnych miejscom. Równie ważny jest aspekt wizerunkowy naszego miasta, bo zarówno mieszkańcy jak i turyści zwracają uwagę na to, jak takie obiekty się prezentują - tłumaczy Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Ale nie tylko prywatne obiekty otrzymają finansowe wsparcie przy remontach. Miasto w tym roku przeznacza 1,2 mln złotych na remont kamienicy przy ulicy Ratajczaka 45. Budynek pochodzi z 1900 roku. Ponad 600 tysięcy złotych zaplanowano na dofinansowanie remontu kamienicy przy ulicy Woźnej 15. Blisko 900 tysięcy złotych ma natomiast trafić na remont kolejnego budynku na Starym Mieście, ale nie wiadomo jeszcze którego.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
4.13 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro