Reklama
Reklama

Od 6.00 rano droższy przejazd A2 w Wielkopolsce

Od 6.00 rano we wtorek kierowcy poruszający się autostradą A2 między Nowym Tomyślem i Koninem muszą płacić więcej za przejazd trasą. - Jesteśmy nadal na poziomie minimalnym stawek zapisanych w koncesji - zapewnia Autostrada Wielkopolska.

Już w grudniu Autostrada Wielkopolska zapowiedziała, że na początku 2016 roku zostaną podniesione opłaty za przejazd trasą między Nowym Tomyślem i Koninem. Choć początkowo planowano, że ceny wzrosną jeszcze przed zimowymi feriami, ostatecznie Autostrada Wielkopolska postanowiła poczekać z podwyżką do 1 marca.

- Nowymi stawkami objęte zostaną pojazdy kategorii 1 (motocykle, samochody osobowe), gdzie opłaty wzrosną o 2 grosze za jeden przejechany kilometr. Zmianie ulegnie również taryfikator dla pojazdów kategorii 5 (pojazdy ponadnormatywne), dla których opłaty wzrosną o 20 groszy za km. Koszt przejazdu 106-km odcinkiem autostrady A2 pomiędzy Świeckiem a Nowym Tomyślem nie zmieni się - informowała w grudniu Zofia Kwiatkowska z Autostrady Wielkopolskiej.

Od 6.00 rano przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków A2 między Koninem i Nowym Tomyślem kosztuje 18 złotych (w przypadku aut osobowych i motocykli) oraz 180 złotych (w przypadku pojazdów ponadnormatywnych).

I choć trasa należy do najdroższych w Europie, AW zaznacza, że to wciąż minimalne opłaty pobierane od kierowców. - Jesteśmy nadal na poziomie minimalnym stawek zapisanych w koncesji - mówi Zofia Kwiatkowska. - My z wpływów z opłat od kierowców opłacamy bieżące utrzymanie, spłacamy kredyty, które zostały zaciągnięte na budowę i eksploatację autostrady, przekazujemy środki na inwestycje, które zostały zapisane w umowie koncesyjnej - dodaje. Przejazdy A2 nie są dotowane z budżetu państwa, a dodatkowo Autostrada Wielkopolska musi każdego roku płacić 100 milionów złotych do Skarbu Państwa.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Poznań w środę niemal najcieplejszy w Polsce. Idzie załamanie pogody
26℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
14.04 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro