Reklama
Reklama

Czy powstanie nowe województwo "środkowopomorskie" częściowo na terenach Wielkopolski?

Plac Paderewskiego w Złotowie fot. wikipedia
Plac Paderewskiego w Złotowie fot. wikipedia

Od kilku lat mówi się o powstaniu województwa środkowopomorskiego. Pomysł ten był podnoszony przez polityków Prawa i Sprawiedliwości podczas ostatniej kampanii wyborczej. Problem w tym, że reforma administracyjna odbyłaby się kosztem m.in. Wielkopolski. Radni sejmiku naszego regionu sprzeciwiają się takiemu rozwiązaniu.

O zmianach mówił m.in. podczas swojej ubiegłorocznej wizyty w Poznaniu Jarosław Kaczyński. Obecnie rząd PiS nie informuje o żadnych konkretnych ruchach w tej sprawie, mimo to samorządowcy zdecydowali się na ruch wyprzedzający.

Nowe województwo "dostałoby" m.in. cały teren powiatu złotowskiego. - Chociaż nie ma oficjalnego stanowiska rządu w tej sprawie to jednak uważamy, że musimy wyartykułować nasz głos zarówno samorządu województwa, jak i głos samorządu ziemi złotowskiej. Uważamy, że Złotowszczyzna powinna pozostać w Wielkopolsce, bo może na tym skorzystać - mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, inicjator i pomysłodawca stanowiska.

Przedstawiciele sejmiku podkreślają, że zmiany w podziale administracyjnym wymagałyby ponownego procedowania wszystkich regionalnych programów operacyjnych i opóźniłyby wypłatę środków wspólnotowych. Co z kolei zagrażałoby wykorzystaniu przez Wielkopolskę pieniędzy unijnych z obecnej perspektywy finansowej.

Stanowisko Sejmiku Województwa Wielkopolskiego zostanie przesłane do Parlamentu i Rządu Rzeczypospolitej Polskiej. Od głosu wstrzymali się radni PiS.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

1℃
-5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
8 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro