Reklama
Reklama

Poznań: TAK dla ulicy Kaczyńskiego, ale... Bogusława

fot. boguslaw-kaczynski.pl
fot. boguslaw-kaczynski.pl

Od kilku dni informujemy o powrocie do pomysłu przemianowania ulicy Roosevelta między rondem Kaponiera i mostem Dworcowym na ulicę Lecha Kaczyńskiego. Koncepcja budzi spore kontrowersje wśród mieszkańców. Pojawił się więc nowy pomysł - utworzenia w Poznaniu ulicy... Bogusława Kaczyńskiego.

Do połowy marca rady osiedli św. Łazarz i Jeżyce mają wydać opinię na temat ewentualnej zmiany nazwy ulicy Roosevelta (odcinek między rondem Kaponiera i mostem Dworcowym) na ulicę Lecha Kaczyńskiego. Powstała nawet petycja, pod którą podpisują się przeciwnicy tej inicjatywy. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Do naszej redakcji docierało wiele sygnałów od mieszkańców oburzonych pomysłem przemianowania ulicy. Zupełnie nową koncepcją jest utworzenie w Poznaniu ulicy Kaczyńskiego, ale Bogusława. - Wszyscy wiemy, ze Lech Kaczyński wzbudza ogromne kontrowersje. Miał zarówno wielu sympatyków, jak i całe rzesze przeciwników. Nazwanie ulicy jego nazwiskiem mogłoby doprowadzić do protestów społecznych. Nazwisko Kaczyński wielu ludziom nie kojarzy się jedynie z Lechem, ale również z o wiele pozytywniejszą osobą Bogusława Kaczyńskiego - wyjaśnia nasz czytelnik, Michał.

Propozycja zakłada zmianę nazwy ulicy Święty Marcin, na odcinku między rondem Kaponiera a al. Niepodległości właśnie na ulicę Bogusława Kaczyńskiego. - Na tym odcinku nie ma budynków mieszkalnych, ale za to znajduje się kilka zacnych budynków użyteczności publicznej, w tym Aula Uniwersytecka, w której od wielu lat oprócz działalności dydaktycznej odbywają się różnego rodzaju koncerty i festiwale gromadzące czołówkę światową artystów. Natomiast po drugiej stronie ulicy znajduje się Akademia Muzyczna wraz z nową salą koncertową. W pobliżu jest też ul. Wieniawskiego - czytamy na profilu Tak dla ulicy Kaczyńskiego w Poznaniu na Facebooku.

Autor koncepcji argumentuje, że Bogusław Kaczyński całe swoje życie poświęcił propagowaniu muzyki, a nazwanie fragmentu ulicy jego imieniem byłoby uhonorowaniem jego pamięci. - I zgodnie ze staropolskim powiedzeniem, że co za dużo to nie zdrowo - jedna ulica Kaczyńskiego w Poznaniu wystarczy - kończy.

Bogusław Kaczyński zmarł w styczniu 2016 roku. Był krytykiem muzycznym, popularyzatorem opery i muzyki poważnej. Przez tygodnik Polityka uznany za jedną z dziesięciu największych osobowości telewizyjnych XX wieku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
6.13 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro