Reklama
Reklama

Pocałunek kanadyjskiego żołnierza przejdzie do historii

fot. Stopklatka/CBC Vancouver

Francis Legare spędził na morzu 255 dni. Po przybiciu do portu zszedł jako pierwszy na ląd i zgodnie z tradycją ucałował partnera. Pierwszy raz w historii kanadyjskiej marynarki był to homoseksualny pocałunek.

Zgodnie z kanadyjską tradycją żołnierze wracający z morza, losują, który z nich jako pierwszy zejdzie na ląd i przywita się ze swoją drugą połówką. Tym razem padło na Francisa Legare, który na pokładzie HMCW Winnipeg spędził 255 dni. Los przejdzie do historii kanadyjskiej marynarki, bo Francis Legare jest gejem, a na lądzie czekał na niego jego partner. Okazuje się też, że loteria, która wyłoniła Francisa miała charakter charytatywny, a żołnierz nie przypuszczał, że wygra - Kupiłem los, bo wszystkie pieniądze idą na cel charytatywny, ale nie sądziłem, że wygram - mówił - cytowany przez The Huffington Post - Legare po powitaniu z partnerem i dodawał - Nie wiem, co powiedzieć.

Przedstawiciele kanadyjskiego wojska nie widzą problemu w powoływaniu do wojska osób homoseksualnych - Jeśli się nie dostosujemy, nie będą chcieli do nas przychodzić żadni nowi rekruci - tłumaczy admirał Gilles Couturier w rozmowie z CBC News.

Symboliczne pierwsze powitanie osób homoseksualnych ma już za sobą marynarka Stanów Zjednoczonych. W lutym 2015 roku doszło do powitania pomiędzy Thomasem Sawickim a jego partnerem. Pionierkami homoseksualnych powitań po powrocie z morza są jednak kobiety. Już w 2011 roku doszło do powitania pomiędzyMarissa Gaeta i Citlalic Snell.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

32℃
22℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
17.44 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro