Reklama

We wtorek rusza nowy sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego

fot. Włodzimierz  Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

Choć Zarząd Transportu Miejskiego nie podpisał jeszcze umowy z nowym operatorem Poznańskiego Roweru Miejskiego, mieszkańcy będą mogli od 1 marca korzystać z jednośladów. Do czasu wyboru zwycięskiej oferty, operatorem będzie Nextbike.

Po zakończeniu ubiegłorocznego sezonu Poznańskiego Roweru Miejskiego Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił przetarg na zarządzanie i rozbudowę systemu. Firma, która zwycięży w przetargu będzie zajmować się PRM przez najbliższe trzy lata.

System powinien działać od 1 marca i choć umowy z nowym operatorem jeszcze nie podpisano, stacje wraz z rowerami trafią na ulice. Okazuje się, że do Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęły odwołania w związku z przetargiem ogłoszonym przez Zarząd Transportu Miejskiego. - Nie wiemy ile może potrwać załatwianie formalności. Prawo pozwala nam na podpisanie tymczasowej umowy z dotychczasowym operatorem, a więc firmą Nextbike. Korzystamy z tej opcji - dowiadujemy się w ZTM.

Nextbike będzie operatorem systemu do czasu rozstrzygnięcia przetargu. Firma również w nim startuje, ale zaproponowała wyższą kwotę obsługi i rozbudowy PRM niż jej konkurent - konsorcjum firm Romet Rental Systems oraz Arkus&Romet Group. Nextbike chce od ZTM ponad 14 milionów złotych, a konsorcjum mniej niż 8 milionów.

Od 1 marca mieszkańcy będą mogli korzystać z dotychczasowych 37 stacji i 443 rowerów. Zgodnie z założeniami ZTM w 2016 roku w systemie ma przybyć 25 nowych stacji i 250 rowerów, natomiast w latach 2017 i 2018 - odpowiednio po 20 stacji i 200 rowerów. Dodatkowo 16 najstarszych terminali zostanie wymienionych na nowoczesne z panelami dotykowymi i możliwością płacenia kartą.

Docelowo na części rowerów znajdą się foteliki do przewożenia dzieci, a korzystanie z jednośladów ma być tańsze (darmowe w ciągu pierwszych 30 minut, a kolejna godzina będzie kosztować tylko złotówkę). Ma się też pojawić opcja skorzystania z systemu bez konieczności rejestrowania się w systemie (wystarczy użyć karty kredytowej).

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
7.06 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro