Reklama
Reklama

Na Morasku odkryto "kosmiczne" minerały. Coraz większa szansa na Park Historii Ziemi

Najwiekszy meteoryt znaleziony na Morasku | fot. Jakub Marciniak
Najwiekszy meteoryt znaleziony na Morasku | fot. Jakub Marciniak

Podpisano porozumienie między miastem i UAM w sprawie ochrony środowiska na terenie Rezerwatu Żurawiniec oraz Lasu Piątkowskiego. To pierwszy krok do powstania Parku Historii Ziemi. Park ma powstać w ciągu kilku najbliższych latach, a na jego terenie zakłada się budowę m.in. planetarium. To nie koniec nowości - na Morasku odkryto nowe, "kosmiczne" minerały!

W grudniu pisaliśmy, że jest szansa na powstanie Uniwersyteckiego Parku Historii Ziemi na Morasku, który miałby kosztować 450 milionów złotych. Wyznaczono już nawet teren o powierzchni 10 hektarów z myślą o tej inwestycji. W parku przedstawiona miałaby zostać historia naszej planety, a wśród obiektów miałyby się pojawić planetarium i pawilony geologiczne oraz archeologiczne.

W tym tygodniu zrobiono pierwszy krok w stronę utworzenia parku. Podpisano porozumienie między Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza i miastem w sprawie ochrony środowiska na terenie Rezerwatu Żurawiniec oraz Lasu Piątkowskiego. Tereny mają stać się "poligonem naukowym", na których pracować będą naukowcy i studenci. Rezerwat Żurawiniec wspólnie z Meteorytem Morasko mają tworzyć niezwykły park. - Ideą, która spaja to wszystko jest powołanie parku krajobrazowego, czy też geoparku, nadanie tej przestrzeni bardziej zwartego charakteru, tak, by mieszkańcy mogli tu przyjść, poznać historię zapisaną w torfach, zobaczyć symulację opadu meteorytów, poznać dzieje Ziemi - tłumaczy prof. dr hab. Leszek Kasprzak.

Władze UAM porównują planowany Park Historii Ziemi do warszawskiego Centrum Nauki Kopernik, z tą różnicą, że poznańskie centrum dydaktyczne miałoby być nawet 5 razy większe.

Tymczasem z poznańskiego Moraska płyną bardzo dobre informacje. - Szczegółowe badania meteorytu Morasko prowadzone w ostatnim czasie przez naukowców z ośrodków uniwersyteckich w Poznaniu, Sosnowcu, Wrocławiu i Krakowie doprowadziły do odkrycia dwóch nowych minerałów. Są to niespotykane na ziemi fosforany: moraskoit i czochralskiit - informuje Instytut Geologii UAM.

Nazwa moraskoit pochodzi od nazwy miejscowości Morasko - kiedyś wsi, dziś części Poznania. - Natomiast drugi minerał został nazwany na cześć polskiego naukowca Józefa Czochralskiego - polskiego metalurga, chemika i krystalografa, znanego bardziej w świecie niż we własnej ojczyźnie. Jest on autorem metody syntetycznego otrzymywania kryształów krzemu, którą stosuje się dziś powszechnie przy produkcji mikroprocesorów - dodaje.

Przypomnijmy, że około 5000 lat temu na teren dzisiejszego Moraska spadł największy deszcz meteorytów żelaznych w Europie, w wyniku którego powstało tu 8 kraterów impaktowych. Do dziś znajdowane są tu kolejne fragmenty meteorytów - łącznie około 1800 kg materiału. Największy odkryto w październiku 2012 roku - po oczyszczeniu ważył 261 kilogramów (mógł stracić w trakcie czyszczenia nawet 20 kilogramów wagi). W ubiegłym roku największy meteoryt znaleziony na Morasku ważył 185 kilogramów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
50.95 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro