Reklama
Reklama

Jeszcze w tym roku otwarty zostanie taras widokowy w wieżowcu Uniwersytetu Ekonomicznego?

Zdjęcie z tarasu widokowego Collegium Altum UE zrobione w 2000 roku | fot. Mateusz Chojnacki

Taras widokowy może powstać na ostatnim piętrze Collegium Altum. Uniwersytet Ekonomiczny uzyskał w tej sprawie zgodę od Ministerstwa Skarbu Państwa.

Taras widokowy na szczycie szczytu Collegium Altum Uniwersytetu Ekonomicznego istniał do 2004 roku. Do tego czasu poznaniacy i turyści mieli możliwość podziwiać Poznań z góry. Być może niedługo znów będzie taka możliwość.

Już w 2014 roku prośbą o przywrócenie tarasu wystąpił do rektora UEP prezes poznańskiego oddziału SARP - Piotr Kostka. - Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich w Poznaniu zwraca się z prośbą do Pana Rektora o przywrócenie funkcji tarasu widokowego w budynku Collegium Altum UEP, który został zaprojektowany na ostatniej kondygnacji przez autorów projektu tego budynku arch. Witolda Milewskiego, Zygmunta Skupniewicza i nieżyjącego już Lecha Sternala, członków naszego stowarzyszenia - wyjaśniał Kostka w oficjalnym liście do rektora.

Uniwersytet Ekonomiczny nie jest pomysłowi przeciwny. Jednak już dokładnie rok temu rzeczniczka UE informowała nas, że działalności tarasu widokowego nie sfinansuje na pewno Uniwersytet Ekonomiczny ze względu na brak funduszy. My jesteśmy otwarci na pomysł tarasu widokowego, ale jako uczelnia nie mamy możliwości finansowania inwestycji turystycznych - mówiła wówczas Iwona Cieślik, rzecznik Uniwersytetu Ekonomicznego.

Niebawem sytuacja może się zmienić. Uniwersytet uzyskał zgodę od Ministerstwa Skarbu Państwa. Uczelnia planuje przerobić ostatnie piętro budynku na restaurację z widokiem na Poznań. Ma się tym zająć prywatny inwestor, któremu Uniwersytet powierzył to zadanie. Firma musi uzyskać stosowne zgody z Nadzoru Budowlanego. Jako przestrzeń gastronomiczno-kulturalną i na to propozycję, która została złożona przez prywatną firmę otrzymaliśmy zgodę. To pozwoliło nam na podpisanie umowy z tą firmą - mówi Iwona Cieślik, rzecznik Uniwersytetu Ekonomicznego.

Po dopełnieniu formalności ruszą prace związane z zaadaptowaniem całego piętra na lokal gastronomiczny. Popiera go też szef Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. Jego zdaniem lokal tego typu to strzał w dziesiątkę. To z całą pewnością jedno z najciekawszych miejsc, jeżeli mówimy o widoku z Poznania. Widać stamtąd wszystkie dzielnice znakomicie. Myślę, że w tym pomyśle chyba najważniejsza jest połączenie tego punktu widokowego z restauracją - mówi Jan Mazurczak, dyrektor Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Nieoficjalnie mówi się, że restauracja z tarasem widokowym miałaby zacząć działać jeszcze w tym roku.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
32.29 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro