Reklama
Reklama

Dominika i Sebastian Kulczyk na 1. miejscu listy najbogatszych Polaków

Sebastian i Dominika Kulczyk | fot. PAP/Leszek Szymański
Sebastian i Dominika Kulczyk | fot. PAP/Leszek Szymański

Rodzeństwo Dominika i Sebastian Kulczyk znaleźli się na pierwszym miejscu tegorocznego rankingu najbogatszych Polaków przygotowanego przez magazyn Forbes. Zastąpili na tej pozycji swojego ojca, który zmarł w ubiegłym roku. Ich majątek szacuje się na blisko 16 miliardów złotych. Na liście najbogatszych Wielkopolan pojawiło się kilku debiutantów.

Lista Forbesa powstaje w oparciu o podliczenie aktywów biznesowych najbogatszych Polaków, a więc udziałów w firmach oraz środków pochodzących z transakcji. W majątku nie uwzględniono jego prywatnych składników, niezwiązanych z publiczną działalnością biznesową. Na podstawie listy zamieszczonej w magazynie można stworzyć ranking najbogatszych Wielkopolan.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


Przez lata numerem jeden na liście był Jan Kulczyk, który zmarł niespodziewanie w lipcu ubiegłego roku. W tym roku jego dzieci zajęły pierwsze miejsce w rankingu Forbesa. Majątek Dominiki i Sebastiana Kulczyk szacuje się na blisko 16 miliardów złotych. - Dzieci Jana Kulczyka dopiero w przyszłości udowodnią, czy ta pozycja im się należy. Dziś pierwszeństwo zawdzięczają dziedzictwu, ale mają już strategiczny plan, który ma tę pozycję potwierdzić - pisze Forbes. - Troską Jana Kulczyka było nie tylko zagwarantowanie ciągłości operacyjnej, ale głównie trwałe zabezpieczenie wartości zbudowanego majątku. Dlatego wprowadził do testamentu rygorystyczne zapisy, których zasada sprowadza się do "podziału w sposób niepodzielny". Każdy składnik, czyli akcja, udział, spółka, szacowanego na ponad 16 miliardów złotych majątku należy do dwojga równorzędnych właścicieli - dodaje.

Pozostali Wielkopolanie na liście najbogatszych Polaków:


2. (10. w Polsce) Solange i Krzysztof Olszewscy z majątkiem 1,39 mld złotych. W stosunku do ubiegłego roku właściciele firmy Solaris Bus & Coach z Bolechowa zanotowali duży skok w ogólnopolskim rankingu - z miejsca 20 na 10. Ich majątek zwiększył się natomiast o blisko 400 milionów złotych.

3. (14. w Polsce) Grażyna Kulczyk z majątkiem 1,2 mld złotych. Była właścicielka Starego Browaru (został sprzedany w ubiegłym roku) spadła z 12. pozycji w ubiegłym roku na 14. Jej majątek zmniejszył się o 0,5 mld złotych w stosunku do danych z ubiegłego roku.

4. (16. w Polsce) Adam i Piotr Rączyńscy z majątkiem 1,16 mld złotych. W ubiegłym roku twórcy firmy jubilerskiej Apart znaleźli się na 43. miejscu w ogólnopolskim rankingu. Ich majątek szacowano wówczas na 580 mln złotych.

5. (28. w Polsce) Bogdan i Elżbieta Kaczmarkowie z majątkiem 890 mln złotych. Debiut na liście najbogatszych. W Nowych Skalmierzycach mają grupę kapitałową, w ramach której produkują m.in. meble i materace (m.in. dla IKEA).

6. (43. w Polsce) Teresa Grzebita i synowie z majątkiem 649 mln złotych. Debiut na liście. Właściciele sieci sklepów Media Expert ze Złotowa.

7. (61. w Polsce) Renata i Tomasz Szukalscy z majątkiem 498 mln złotych. Debiut na liście. Producenci rolet okiennych Portos z Kalisza.

8. (65. w Polsce) Jan Kolański z rodziną z majątkiem 478 mln złotych. Awans z 73. w ubiegłym roku. To twórcy giełdowej spółki Colian, producenta słodyczy pod markami Jutrzenka i Goplana.

9. (67. w Polsce) Grzegorz, Piotr i Radosław Gugałowie z majątkiem 470 mln złotych. Debiut na liście. Właściciele znajdującej się w miejscowości Turkowy na południu Wielkopolski Grupy G3 - zajmującej się m.in. produkcją mebli i obróbką drewna.

10. (71. w Polsce) Jacek Rutkowski z majątkiem 450 mln złotych. W ubiegłym roku na 80. miejscu z 350 milionami zł. Prezes i właściciel Holdingu Wronki, który kontroluje spółkę giełdową Amica Wronki SA. Właściciel Lecha Poznań.

11. (75. w Polsce) Tadeusz i Andrzej Kabatowie z majątkiem 434 mln złotych. Debiut na liście. Jedni z największych producentów opon w Polsce.

12. (82. w Polsce) Janusz Szyszkowiak z majątkiem 396 mln złotych. Prezes i główny udziałowiec Leszczyńskiej Fabryki Pomp.

W ogólnopolskim rankingu za rodzeństwem Kulczyków na podium znaleźli się Zygmunt Solorz-Żak (9,9 mld złotych) - założyciel Telewizji Polsat oraz Michał Sołowow (9,2 mld złotych) - akcjonariusz m.in. spółek Synthos, Echo Investment oraz Barlinek.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejne ostrzeżenie meteo dla całego województwa! Uwaga na drogach i chodnikach!
-1℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
87.69 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro