Reklama

Ukraiński Żytomierz zmienia nazwy ulic. Będą ulice Lecha Kaczyńskiego i Jana Pawła II

Jedna ze śródmiejskich ulic w Żytomierzu | fot. wikimedia/CC BY-SA 3.0

Na całej Ukrainie trwa proces dekomunizacji. W jego ramach zmienianie są między innymi nazwy miejscowości i ulic. W Żytomierzu pojawi się ulica Lecha Kaczyńskiego oraz Jana Pawła II.

Ukraiński parlament przyjął pakiet ustaw dekomunizacyjnych wiosną ubiegłego roku. Wprowadzone prawo zakazuje propagandy komunizmu i nazizmu oraz używania ich symboli, a także uznaje komunistyczny system totalitarny lat 1917-1991 za system przestępczy. W ramach działań dekomunizacyjnych zmienione ma być między innymi 76 nazw miast oraz 795 wsi. Trudna do oszacowania jest natomiast ilość nazw ulic, które nawiązują do komunistycznych świąt i bohaterów.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA

Wkrótce zmiany czekają między innymi mieszkańców Żytomierza. Patronem jednej z głównych ulic Żytomierza przestanie być Iwan Czerniachowski - generał Armii Czerwonej, a zastąpi go prezydent Lech Kaczyński. Jednej z ulic w Żytomierzu patronował będzie też polski papież Jan Paweł II. Inne ulice otrzymają imiona postaci istotnych dla ukraińskiej historii. Wśród nowych patronów będą między innymi przywódcy ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego Stepan Bandera oraz Jewhen Konowalec, a także Andrzej Szeptycki - duchowny greckokatolicki i metropolita lwowski i halicki.

Jan Paweł II i Lech Kaczyński to nie pierwsze polskie postacie, które w wyniku dekomunizacji patronują ukraińskim ulicom. Jedna z kijowskich ulic straciła nazwę Wandy Wasilewskiej - polskiej komunistki, a zastąpił ją Janusz Korczak - słynny polski lekarz i pedagog, który przez pewien czas związany był z Kijowem.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
4℃
Poziom opadów:
1 mm
Wiatr do:
27 km
Stan powietrza
PM2.5
18.98 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro