IPN udostępnia kolejne dokumenty z "szafy Kiszczaka"
W środę Instytut Pamięci Narodowej udostępnił kolejne dokumenty z tzw. "szafy Kiszczaka". Druga partia dokumentów związana jest przede wszystkim z samym Czesławem Kiszczakiem i jego pracą w czasach PRL.
Dokumenty Służby Bezpieczeństwa ujawnione zostały dzięki wdowie po Czesławie Kiszczaku, która skontaktowała się z szefem IPN i zaproponowała sprzedaż dokumentów. IPN nie był zainteresowany zakupem, ale podjęto decyzję o wejściu do domu Czesława Kiszczaka i zabezpieczeniu zgromadzonych materiałów- Sześć pakietów, zawierających m.in. fotografie, maszynopisy i rękopisy zabezpieczono w domu należącym do generała Czesława Kiszczaka - mówił o znaleziskach szef Instytutu Pamięci Narodowej, Łukasz Kamiński.
W poniedziałek udostępnione zostały dokumenty dotyczące współpracy Lecha Wałęsy z Służbą Bezpieczeństwa, a władze IPN zapewniały, że kolejne dokumenty z "szafy Kiszczaka" będą stopniowo przekazywane do zasobu archiwalnego IPN. W środę do archiwum trafił drugi zestaw dokumentów. Wśród udostępnionych materiałów są między innymi materiały statystyczne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, które dotyczą przestępczości w latach 1976 - 1985. Zdecydowana większość dokumentów dotyczy jednak samego Czesława Kiszczaka i jego pracy w aparacie bezpieczeństwa PRL oraz innych wysokich rangą działaczy PZPR.
Z dokumentów od dziś mogą korzystać naukowcy oraz dziennikarze, a kolejne materiały z archiwum Czesława Kiszczaka będą sukcesywnie przekazywane do zasobu archiwalnego IPN.
Najpopularniejsze komentarze