Reklama

Ulicę Roosevelta zamienią w ulicę Lecha Kaczyńskiego?

fot. Ryszard Naskręt / archiwum
fot. Ryszard Naskręt / archiwum

Powraca temat zmiany nazwy ulicy Roosevelta na ulicę Lecha Kaczyńskiego. Zmiana miałaby dotyczyć odcinka między rondem Kaponiera i mostem Dworcowym. Wypowiedzieć się na ten temat mają osiedlowi radni.

Z pomysłem zmiany nazwy ulicy Roosevelta na ulicę Lecha Kaczyńskiego już w kwietniu 2015 roku wyszedł radny PiS, Szymon Szynkowski vel Sęk po tym jak zaproponowały mu to osoby związane z Gazetą Polską.

- Powodów jest kilka. Uważamy, że jeśli chcemy upamiętnić prezydenta, powinniśmy to zrobić nazywając jego imieniem nie osiedlową uliczkę, a ważną trasę. Druga sprawa to obecny patron tej ulicy. Franklin Delano Roosevelt nie zrobił zbyt wiele dobrego dla Polski, warto więc patrona zmienić, choć mamy świadomość, że dalszy fragment ulicy nazwy by nie zmienił. Jeszcze inny powód to fakt, że przy tej ulicy nikt nie mieszka, a tym samym zmiana nazwy nie powoduje problemów dla mieszkańców związanych z wymianą dokumentów - tłumaczył w kwietniu Szynkowski.

Gdy rozmawialiśmy na ten temat z Szymonem Szynkowskim vel Sęk w październiku tłumaczył, że takie sprawy toczą się bardzo długo. - Komisja Kultury i Nauki Rady Miasta zgodziła się, by GEOPOZ przygotował projekt uchwały w sprawie zmiany nazwy ulicy i gdy taki projekt będzie gotowy, można o tym rozmawiać - mówił.

Dziś do sprawy wraca portal lazarz.pl. Jak się okazuje Komisja Opiniodawcza ds. Nazewnictwa Ulic w Poznaniu pozytywnie zaopiniowała projekt zmiany nazwy ulicy Roosevelta na ulicę Lecha Kaczyńskiego. Nie oznacza to jednak, że zmiana zostanie wprowadzona w życie. Najpierw opinię na ten temat muszą wydać osiedlowe rady z Łazarza i Jeżyc. Mają to zrobić do połowy marca. - My kwestią nazewnictwa ulic będziemy się zajmować w połowie marca - mówi Antoni Szczuciński, przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta. Jak wyjaśnia, dziś trudno mówić o tym czy podczas tego posiedzenia odbędzie się dyskusja na temat ulicy Roosevelta.

Sam pomysł zmiany nazwy ulicy wzbudza skrajne emocje wśród poznaniaków. Na portalu społecznościowym Facebook istnieją dwa profile dotyczące sprawy. Pierwszy to TAK dla ulicy Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu, a drugi NIE dla ulicy Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu. Pierwszy ma blisko 700 polubień, a drugi... ponad 6300.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla całego regionu!
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
4.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro