Reklama
Reklama

Poznań oficjalnie mówi NIE cyrkom ze zwierzętami. Jest zarządzenie prezydenta

fot. Jose Torres / freeimages.com

We wtorek, 16 lutego, w życie weszło zarządzenie prezydenta Poznania, w którym zakazuje on organizowania na terenie naszego miasta "objazdowych przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt". To wypełnienie deklaracji złożonej przez Jacka Jaśkowiaka na początku stycznia.

Na początku stycznia Jacek Jaśkowiak dołączył do grona włodarzy miast, którzy postanowili zakazać organizowania na ich terenie przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt. Całą akcję zapoczątkował Robert Biedroń, prezydent Słupska, a poparło go wiele osób - m.in. prezydent Wrocławia. Jaśkowiak kilka tygodni temu także wyraził chęć wprowadzenia takiego zakazu w Poznaniu. I słowa dotrzymał.

We wtorek, 16 lutego, prezydent Poznania podpisał zarządzenie w sprawie "zakazu organizowania objazdowych przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt" w naszym mieście. Weszło w życie w dniu podpisania. W uzasadnieniu do projektu zarządzenia czytamy: "Sprzeciw budzi przedmiotowe traktowanie zwierząt w cyrkach, zmuszanie ich poprzez tresurę do wykonywania czynności niezgodnych z ich naturą, niezapewnianie warunków bytowania stosownych do potrzeb gatunku, jak również karygodne warunki transportu i miejsc przebywania zwierząt między występami i poza sezonem. Wraz z rosnącą świadomością iwrażliwością społeczeństwa oraz zmieniającymi się kanonami artystycznymi iedukacyjnymi konieczne stają się zmiany w szeroko pojętej sztuce cyrkowej, a więc prezentacja różnorodnych możliwości człowieka - artysty cyrkowego, bez udziału zwierząt ipropagowania niewłaściwych w świecie współczesnym relacji człowiek - zwierzę".

Zgodnie z zarządzeniem dyrektorzy biur i wydziałów Urzędu Miasta oraz kierownicy miejskich jednostek są zobowiązani do nieudostępniania ich na cele związane z organizowaniem "objazdowych przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt". Dodatkowo w biurach i wydziałach magistratu i miejskich jednostkach zakazuje się dystrybucji biletów na takie przedstawienia.

Może się okazać, że cyrk stanie na prywatnej działce w naszym mieście. Wtedy służby zapewniają, że będą dokładnie sprawdzać czy są w nim przestrzegane przepisy ustawy o ochronie zwierząt.

Czy prezydent Jacek Jaśkowiak słusznie zakazał organizowania przedstawień cyrkowych na terenach należących do miasta?

  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
0℃
Poziom opadów:
3.7 mm
Wiatr do:
32 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro