Reklama
Reklama

Piotr Gąsowski wspiera poznańskie Łejery

fot. Ja Fryta/CC BY-SA 2.0/Wikimedia
fot. Ja Fryta/CC BY-SA 2.0/Wikimedia

Istnienie słynnej szkoły artystycznej jest zagrożone w związku ze zmianami w ustawie o szkolnictwie. Do tej pory nabór do szkoły odbywał się na podstawie weryfikacji uzdolnień uczniów, a nowa ustawa nie pozwala na takie działania. Szkoły broni jeden z jej wychowanków, aktor Piotr Gąsowski.

Pojawiły się dwa pomysły na rozwiązanie problemu. Dotychczasowe władze szkoły i miasto proponowały zaakceptowanie nowych zasad, ale stworzenie mikrorejonu, który obejmowałby na przykład jedną ulicę. Założyciele szkoły i związana z nimi fundacja "U Łejerów" proponowała przejęcie szkoły przez fundację, ale utrzymanie statusu szkoły publicznej i finansowania z budżetu miasta. W miniony piątek do dymisji poddała się dyrektor szkoły, która opowiada się za projektem miejskim.

W czwartek apel w sprawie szkoły wystosował wychowanek szkoły, znany aktor Piotr Gąsowski. W oświadczeniu możemy przeczytać:

"Zdaję sobie sprawę, że sytuacja jest trudna, niejednoznaczna... Ale z drugiej strony, jestem absolutnie przekonany, że ustawa, która weszła w życie, ograniczając w dużym stopniu to, co stanowi "wyjątkowość" Szkoły Łejerów, po prostu i najzwyczajniej w świecie nie uwzględniła, że jest w Polsce, jedyna taka szkoła "niestandardowa". I jest to paradoksalnie ogromny powód do dumy!!! Taka szkoła nie istnieje w Warszawie, Gdańsku, we Wrocławiu, nigdzie indziej ale właśnie w Poznaniu! Nie piszę tych słów jako aktor, prezenter czy, z przeproszeniem, osoba powszechnie znana, lecz jako nieoficjalny ambasador poznańskich Łejerów w Warszawie. I jako samozwańczy ambasador Poznania w Warszawie! Proszę mi wierzyć, Drodzy Państwo, Drodzy Decydenci, Drogie władze miasta i Drodzy Radni... Poznań to nie tylko Koziołki, Targi, KKS Lech, Paderewski, udane Powstanie Wielkopolskie, Kościół Farny, Ostrów Tumski z katedrą i grobami naszych króli... Poznań to również ŁEJERY !!!"

Pełną treść oświadczenia można znaleźć na profilu Ratujmy Łejery w serwisie społecznościowym Facebook.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
13.68 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro