Reklama

Franowo: zamiast marketu 3-kondygnacyjna galeria handlowa z biurami

Zdjęcie ze stycznia
Zdjęcie ze stycznia

IKEA Centres oficjalnie informują o zakończeniu rozbiórki pasażu handlowego na poznańskim Franowie. W sąsiedztwie Decathlonu powstaje już nowy obiekt, a w trakcie rozbiórki starego odzyskano 290 ton materiału, który zostanie poddany recyklingowi. Zmienił się plan co do zagospodarowania pustej przestrzeni - powstanie tu galeria handlowa z biurami i podziemnym parkingiem.

Do końca czerwca ubiegłego roku na poznańskim Franowie otwarty był pasaż handlowy z marketem Carrefour znajdujący się w sąsiedztwie OBI i Decathlonu. Już w styczniu pisaliśmy, że rozbiórka starego pasażu dobiega końca. W ubiegłym roku dowiedzieliśmy się w IKEA Centres Poland, że planowane jest tu otwarcie nowej galerii handlowej, ale mniejszej. Mówiono, że będzie mieć około 7000 metrów kwadratowych powierzchni, a znajdzie się tutaj m.in. sklep spożywczy poznańskiej sieci. Zapowiadano, że obiekt będzie gotowy pod koniec 2016 roku. Plany nieco się zmieniły.

Dziś IKEA Centres informują, że na miejscu rozebranego pasażu powstanie nowa galeria handlowa, która będzie mieć aż 3 kondygnacje. Pierwsza z nich, podziemna, to parking na 330 aut. Parter będzie mieć powierzchnię około 7500 metrów kwadratowych i znajdą się tutaj powierzchnie handlowo-usługowe. Już wiadomo, że będą tu działać m.in. sklepy Piotr i Paweł (ponad 1600 m2), Media Expert (ponad 800 m2) oraz Martes Sport (prawie 700 m2). Ostatnia kondygnacja, poziom +1, to przestrzeń biurowa także o powierzchni około 7500 m2. Nowy jest nie tylko kształt obiektu, ale też termin jego ukończenia. Prace mają się zakończyć w drugiej połowie przyszłego roku.

Co ciekawe podczas rozbiórki starego pasażu handlowego odzyskano 290 ton materiału, który zostanie poddany recyklingowi. Wśród nich jest ponad 6 ton tworzyw sztucznych, z których można wyprodukować np. 120 tysięcy butelek PET o pojemności 1,5 litra. Uzyskano także 275 ton stali i metali żelaznych, z których można wyprodukować aż 140 stalowych kadłubów jachtów o długości 8 metrów. - Odzyskano też 1,5 tony opakowań papierowych i tektury, dzięki czemu nie będzie potrzeby wycięcia około 24 drzew, 2 tony aluminium, z których można wyprodukować ponad 1 100 ram rowerowych oraz 5,5 tony miedzi, mosiądzu i brązu, co stanowi niemal połowę masy Dzwonu Zygmunt - informują IKEA Centres.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
4.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro