Reklama
Reklama

Poznań: Romowie okradali starszych ludzi podając się m.in. za pracowników NFZ

fot. Policja
fot. Policja

Poznańscy policjanci zatrzymali w ubiegłym tygodniu kobietę i mężczyznę pochodzenia romskiego, którzy okradali starsze osoby. Podawali się m.in. za pracowników NFZ i opieki społecznej. 8 osobom ukradli ponad 10 tysięcy złotych.

10 lutego poznańscy funkcjonariusze zatrzymali kobietę i mężczyznę, którzy od 2014 roku "trudnili się" okradaniem starszych mieszkańców naszego miasta oraz powiatu. - Kiedy podawali się za pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia mówili, że kontrolują recepty i refundację leków. Podając się za pracowników administracji wchodzili do mieszkań pod pretekstem kontroli liczników lub naprawy usterki. Natomiast kiedy mówili, że są z opieki społecznej oferowali zwrot kosztów za leczenie. Za każdym razem kiedy już zostali wpuszczeni do mieszkania odwracali uwagę właścicieli, a następnie kradli pieniądze oraz biżuterię - wyjaśnia Patrycja Banaszak z poznańskiej policji.

Zatrzymani to mieszkańcy Poznania pochodzenia romskiego. Grozi im 5 lat więzienia za kradzież, a dodatkowo kobieta może spędzić 10 lat za kratkami za kradzież z włamaniem. - Prokurator zastosował wobec pary środki zapobiegawcze w postaci dozorów oraz poręczenia majątkowego w wysokości 35 000 złotych - dodaje.

Przyłączamy się do apelu policji o to, by ostrzegać starsze osoby o oszustach próbujących wykorzystać ich zaufanie i dobre serce. Prośmy, by nasi rodzice czy dziadkowie nie otwierali drzwi nieznajomym, a jeśli już to zrobią - by dokładnie sprawdzili czy osoba podająca się za przedstawiciela danej instytucji rzeczywiście ją reprezentuje. Można zadzwonić do instytucji i o to spytać. Przypadki oszustw należy natomiast każdorazowo zgłaszać policji.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
5.93 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro