Reklama

Polska wyśle swoje F-16 do Syrii? "Jest taka deklaracja"

F-16 stacjonują m.in. w Krzesinach fot. By Radomil talk - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1359939
F-16 stacjonują m.in. w Krzesinach fot. By Radomil talk - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1359939

Polska jest gotowa wysłać do Syrii swoje samoloty - powiedział na antenie radiowej Trójki szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch. Dodał, że szczegółowe warunki miałby dopiero zostać ustalone.

Polskie F-16 miałyby patrolować niebo nad obszarami objętymi konfliktem. - Jest taka deklaracja z naszej strony, że jesteśmy gotowi uczestniczyć w patrolach monitorujących i zgłosiliśmy cztery nasze samoloty - powiedział Soloch. - Szczegóły będą uzgadniane na poziomie technicznym, w każdym razie taka deklaracja z naszej strony padła - dodał.

O możliwym zaangażowaniu polskich sił zbrojnych w konflikt z Państwem Islamskim mówili już m.in. minister obrony Antoni Macierewicz i prezydent Andrzej Duda. Soloch podkreślał, że miałoby to być wyrazem solidarności z sojusznikami, a podobna lojalność będzie oczekiwana w przypadku polskich interesów. Zdaniem szefa BBN nie ma obecnie możliwości wysłania do Syrii sił lądowych.

Na razie nie wiadomo kiedy i na jakich zasadach polskie F-16 miałyby rozpocząć służbę nad Syrią. Wszelkie decyzje będą podejmowane dopiero po konsultacjach na forum NATO.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
6.30 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro