Reklama
Reklama

Przetarg na obsługę rowerów miejskich: tylko jedna firma spełniła wymogi formalne

W rozstrzygniętym kilka dni temu przetargu na obsługę systemu rowerów miejskich zwyciężyła firma Nextbike, choć jej oferta była dużo droższa niż propozycja konkurencyjnego podmiotu. Jak się okazało, tylko dotychczasowy operator spełnił wymogi formalne.

Działający od kilku lat system jest sukcesywnie powiększany. Pod koniec roku Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił przetarg na jego obsługę przez kolejne trzy lata. - W 2016 roku przybędzie 25 stacji i 250 rowerów, natomiast w latach 2017 i 2018 - odpowiednio po 20 stacji i 200 rowerów. Przy okazji, 16 najstarszych terminali zostanie wymienionych na nowoczesne z panelami dotykowymi i możliwością wnoszenia płatności za pomocą kart - twierdziła Agnieszka Smogulecka z ZTM.

Bartosz Trzebiatowski dodaje, że rok 2015 był dla Poznańskiego Roweru Miejskiego rekordowy. - Liczba zarejestrowanych użytkowników przekroczyła 33 tys., rowery wypożyczono 123 tys. razy. W roku 2015r. liczba stacji została zwiększona do 37 (z 16), a użytkownicy mieli do dyspozycji 443 rowery (o 273 więcej niż w 2014r.). W efekcie rower miejski w stolicy Wielkopolski stał się czwartym pod względem wielkości systemem w Polsce - wylicza.

Chęć startu w przetargu sygnalizowały trzy podmioty, ostatecznie stanęły do niego Nextbike oraz Arkus&Romet Group. Dotychczasowy operator trzyletnią obsługę wycenił na 14 milionów złotych, druga oferta była ponad 6 milionów tańsza.

Choć głównym kryterium (85 proc.) wyboru miała być cena, "opiekę" nad PRM ponownie powierzono Nextbike, co zrodziło pewne wątpliwości. Dlaczego podjęto taką decyzję? - Pozostali dwaj Wykonawcy nie spełnili warunków udziału w przetargu, tym samym oferty dwóch wykluczonych Wykonawców odrzucono - tłumaczy Bartosz Trzebiatowski.

O co chodzi? Już wcześniej z przetargu zrezygnowała firma BikeU, sugerując, że jego warunki preferują dotychczasowego operatora. Wadium wpłacił Romet, ale ta oferta nie spełniała wymogów formalnych. Stawianym przez ZTM warunkom sprostał jedynie Nextbike.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
6℃
Poziom opadów:
4.8 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
6.42 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro