Reklama
Reklama

Jak zmieni się Rynek Łazarski? Mniej miejsc dla samochodów, więc dla pieszych i rowerzystów

Zakończyły się społeczne konsultacje dotyczące rewitalizacji Rynku Łazarskiego. Po zmianach ma być mniej miejsc parkingowych, pojawi się za to więcej udogodnień dla pieszych i rowerzystów. Zyskają także kupcy.

Konsultacje przeprowadzono po opracowaniu tzw. "Zwięzłego dokumentu. - Przygotował go specjalny zespół i zawierał on swego rodzaju propozycje wytycznych programowych do planowanych zmian, czyli w tym przypadku to, co powinno się na rynku Łazarskim znaleźć, a co nie - tłumaczyła Monika Borowicka-Prewicz z Oddziału wspierania inicjatyw lokalnych Gabinetu Prezydenta. W pracach brali udział przedstawiciele ZTM, ZDM czy spółki "Targowiska", całość konsultowano z miejskim konserwatorem zabytków.

Praktyczny zawód w 2 lata! Niskie czesne! Sprawdź! Technik Usług Kosmetycznych w 2 lata! Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa!
REKLAMA

Na początku grudnia dokument przedstawiono mieszkańcom, którzy wnosili do projektu swojego uwagi. - Wśród założeń znalazło się uspokojenie ruchu na ulicach wokół rynku i zmiana organizacji pod kątem ułatwień dla pieszych i rowerzystów, o to też postulowali mieszkańcy - stwierdziła Borowicka-Prewicz. Jej zdaniem obywatele wnioskowali m.in. o zmniejszenie liczby miejsc parkingowych, tak aby stojące auta nie zasłaniały frontów kamienic.

Mieszkańcy zwracali także uwagę na kwestie monitoringu i oświetlenia, powstanie kawiarenek i knajpek w okolicy. Chcieliby także organizacji wydarzeń cyklicznych, takich jak osiedlowe festyny czy jarmarki staroci. Wśród propozycji pojawiało się także zwiększenie liczby ławek czy ujednolicenie wyglądu straganów.

Na Rynku Łazarskim na pewno nie pojawi się parking podziemny, z ruchu nie zostanie także wyłączona ulica Niegolewskich - takie propozycje również się pojawiały. Do decyzji architektów urzędnicy pozostawili m.in. zadaszenie rynku czy budowę skateparku. Niewykluczony jest także całkowity zakaz ruchu kołowego w tym miejscu.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
5℃
Poziom opadów:
2.5 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
40.75 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro