Reklama
Reklama

ZTM zadecydował o szczegółach modernizacji trasy tramwajowej na Ratajach

Zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące koncepcji przebudowy trasy tramwajowej "Kórnicka - os. Lecha - Rondo Żegrze", a ZTM zaprezentował koncepcje modernizacji, które zostały skierowane do prac projektowych.

Modernizowany ma być cały odcinek od ulicy Kórnickiej do Ronda Żegrze z wyjątkiem fragmentu wybudowanego razem z tunelem na Franowo. Głównym założeniem jest wybudowanie nowego torowiska o nowoczesnych parametrach technicznych i technologicznych, ale zmiany mają też poprawić komfort pasażerów korzystających z przystanków na trasie.

Z punktu widzenia pasażera to właśnie modernizacje przystanków będą najbardziej istotne. Niektóre doczekają jedynie kompleksowego remontu, ale wprowadzone zostaną też większe zmiany. Duża rewolucja czeka mieszkańców Polanki. Dotychczasowy przystanek Polanka zostanie podzielony na dwa osobne przystanki. Przystanek Polanka I zostanie zlokalizowany bliżej przejazdu drogowego w ciągu ulicy Katowickiej i Milczańskiej, a sam przejazd zostanie zamknięty dla samochodów. Z kolei przystanek Polanka II zostanie zlokalizowany przy osiedlu Zielony Taras.

Duże zmiany czekają też przystanek os. Czecha oraz przystanki w ciągu ulicy Żegrze. Przystanek os. Czecha po modernizacji będzie funkcjonował jako przystanek tramwajowo-autobusowy, a wszystkie przystanki na tym odcinku uzyskają przejścia dla pieszych zlokalizowane na poziomie jezdni.

Całkowicie przebudowane zostanie Rondo Żegrze, a zmiany będą realizowane pod kątem planowanego wydłużenia trasy tramwajowej do ulicy Falistej. Dodatkowo na rondzie zlikwidowane zostanie przejście podziemne, a przejścia dla pieszych zostaną utworzone na poziomie jezdni.

Dokumentacja projektowa powinna powstać do końca lipca, a prace na całym odcinku będą trwały około trzech lat. Wiadomo, że będą one podzielone na dwa etapy. Prawdopodobnie jako pierwsza remontowana będzie Trasa Kórnicka, a w drugiej kolejności odcinek na ulicach Chartowo i Żegrze.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
21.40 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro