Reklama

Chciał przerobić komin Starej Gazowni na minaret. Został zawieszony przez PiS

fot. Tak miał wyglądać minaret według projektu Rajkowskiej - fot. www.minaret.art.pl
fot. Tak miał wyglądać minaret według projektu Rajkowskiej - fot. www.minaret.art.pl

Radny PiS Michał Boruczkowski zawieszony na pół roku. To kara za propozycję przerobienia komina Starej Gazowni na minaret.

W 2008 roku Joanna Rajkowska zaproponowała przebudowanie komina w centrum Poznania, w kwartale między ulicami Garbary, Estkowskiego, Szyperską, w wierną kopię minaretu z Zachodniego Brzegu Jordanu. Projekt Rajkowskiej nie został zrealizowany. Propozycja utworzenia na osi widokowej pomiędzy katedrą i dawną synagogą instalacji symbolizującej islamski meczet wzbudziła w mieście gorącą debatę. Podobnie może być z propozycją radnego PiS, Michała Boruczkowskiego. Na stronie internetowej Urzędu Miasta pojawiła się interpelacja radnego w sprawie przekształcenia komina na terenie Starej Gazowni w minaret - Minaret nie miałby być rzeczywistym minaretem, a jedynie obiektem architektonicznym w kształcie minaretu, tzn. z obiektu tego nie byliby nawoływani na modlitwę wyznawcy islamu i sam obiekt nie posiadałby żadnego nagłośnienia -wyjaśnia Boruczkowski w interpelacji i dodaje - Taka wieża minaretowa, utrzymana w piaskowej tonacji, zwieńczona dwiema galeryjkami i kopułą, korzystnie wyróżniałaby się wizualnie spośród innych budynków Śródmieścia, często zaniedbanych i brudnych, a przez to ciemnych. Wreszcie, minaret były także wyrazem urzeczenia Bliskim Wschodem, Orientem, który dla Europejczyków był zawsze obszarem kulturowo po części bliskim, po części obcym, a zawsze fascynującym.

Sprawa wzbudziła ogromne emocje wśród polityków wszystkich opcji. Długo nie trzeba było czekać na reakcję władze klubu PiS. W poniedziałek zapadła decyzja o zawieszeniu Michała Boruczkowskiego w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości - Rozmawiałem z posłem Tadeuszem Dziubą i ta kara ma mieć przede wszystkim charakter czy walor naprawczy dla radnego, a jeśli chodzi o komentarz do tej kary, to nie udało mi się go uzyskać - mówi Mateusz Borys, reporter Telewizji WTK.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
7℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
35.90 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro