Reklama
Reklama

Poznań na liście miast, w których doszło do seksualnych skandali z udziałem księży

Juliusz Paetz w 2012 roku | fot. Stiopa/wikipedia/CC-BY-SA-3.0

Od kilku dni na ekranach kin wyświetlany jest film Spotlight, który opowiada o pedofilskim skandalu na terenie bostońskiej archidiecezji. W końcowych napisach wymieniono też inne miasta, w których doszło do skandali seksualnych z udziałem księży. Jedynym polskim miastem na liście jest Poznań.

Spotlight od kilku dni wyświetlany jest w kinach. Film opowiada o grupie dziennikarzy dziennika Boston Globe, którzy przeprowadzili śledztwo w sprawie trwającego wiele lat molestowania małoletnich przez księży z bostońskiej archidiecezji. Sprawa była pierwszą tak dużą aferą pedofilską, a jej efektem było ujawnienie kolejnych skandali w innych częściach świata. Na końcu filmu autorzy wymieniają miejsca na świecie, w których doszło do skandali seksualnych z udziałem księży. Jedynym polskim miastem na liście jest Poznań.

Przypominamy, że w Poznaniu głośno było o dwóch dużych seksskandalach, ale bezpośrednio z kościołem związana jest jedynie sprawa abp Juliusza Paetza, który miał molestować kleryków z poznańskiego seminarium. W 2002 abp Juliusz Paetz zrezygnował z zajmowanego stanowiska, a rezygnację przyjął ówczesny papież Jan Paweł II. Były hierarcha mieszka jednak dalej na Ostrowie Tumskim.

Film ma już na koncie kilkadziesiąt nagród, a został również nominowany w sześciu kategoriach do Oscara.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

30℃
19℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
17.08 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro