Reklama
Reklama

Ponad 10 proc. Polaków bez pracy. Wielkopolska pozytywnym przykładem

Bezrobocie w styczniu wzrosło w porównaniu z grudniem ubiegłego roku i wynosi obecnie 10,3 proc. Przedstawiciele rządu zapewniają, że to normalna, sezonowa tendencja. Na tle reszty kraju bardzo dobrze prezentuje się Wielkopolska.

Szczegółową analizę sytuacji prezentuje na swojej stronie internetowej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - Zima to okres, w którym bezrobocie z przyczyn sezonowych wzrasta. Jest to stała tendencja odnotowywana od wielu lat - powiedziała minister Elżbieta Rafalska. - W ubiegłym roku do urzędów pracy wpłynęło prawie 1,3 mln ofert pracy, czyli prawie o 17% więcej niż w 2014 r. Zmniejsza się także skala zwolnień grupowych - dodała.

W Wielkopolsce bezrobocie utrzymuje się na poziomie 6,5 proc. Jednocyfrowymi wynikami mogą pochwalić się jeszcze dolnośląskie (9,1), małopolskie (8,8), mazowieckie (8,7) pomorskie (9,6) i śląskie (8,5). Na drugim biegunie znalazło się warmińsko-mazurskie (17,1).

Na koniec stycznia 1 648 649 Polaków było zarejestrowanych w urzędach pracy. Miesiąc wcześniej było ich o 85 tys. mniej. Z drugiej strony w porównaniu z pierwszym miesiącem 2015 roku liczba ta spadła o 270 tys.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami kolejna zimna noc, jest ostrzeżenie meteo
8℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
5.48 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro