Park Sołacki: planowana zabudowa przy parku pogorszy jakość powietrza w Poznaniu?
Mieszkańcy Sołacza nie chcą, by miasto zezwoliło na zabudowę terenu tuż przy Parku Sołackim. Wolą, by powstał tam park. Tłumaczą, że zabudowa może wpłynąć niekorzystnie na powietrze w mieście. Urzędnicy jednak mają inne plany. Ich zdaniem wstrzymanie budowy nowych budynków mogłoby się skończyć dużymi odszkodowaniami.
Mieszkańcy Sołacza nie godzą się na to, by na terenie między ulicami Grudzieniec, Poleską, Litewską i Niestachowską powstało nowe osiedle mieszkaniowe. Grunt leży w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Sołackiego - zdaniem mieszkańców, powinno się tu więc po prostu powiększyć teren zielony.
- Zgodnie z badaniami geologicznymi ten teren nie nadaje się pod zabudowę - mówi Marcin Nowak, przewodniczący Rady Osiedla Sołacz. - Ewentualna budowa w tym rejonie może negatywnie wpłynąć na całe środowisko w okolicy, a głównie na Park Sołacki - dodaje.
Ostatecznie miasto chce powiększyć park, ale tylko o 2 hektary. 10 hektarów może zostać zabudowanych blisko 50 niskimi budynkami. Właścicielami części gruntów są deweloperzy. Miasto obawia się, że musiałoby zapłacić odszkodowania deweloperom, którzy nie mogliby tu prowadzić swoich inwestycji. - To jest jakiś rodzaj kompromisu. Trzeba pamiętać, że znaczna część tych terenów jest w innych rękach niż miasta, każda decyzja planistyczna oznaczałaby więc koszty dla miasta - mówi Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta. Mowa jest o nawet 50 milionach złotych.
W środę odbyło się posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska Rady Miasta. Zdaniem Janusza Kapuścińskiego, wiceprzewodniczącego komisji, zabudowa okolicy Parku Sołackiego może negatywnie wpłynąć na jakość powietrza w Poznaniu. - Chłodniejsze powietrze znad lasów płynie w kierunku Warty przez miasto w okresach bezwietrznych. Wymienia powietrze nad miastem - zaznacza.
W Miejskiej Pracowni Urbanistycznej opracowywany jest obecnie plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu w sąsiedztwie parku. Ma zakładać budowę 47 nowych budynków jednorodzinnych na działkach o powierzchni 800 metrów kwadratowych.
Najpopularniejsze komentarze