Reklama

Osiedle kontenerowe przy Średzkiej zostanie zlikwidowane

Budowa kontenerowego osiedla dla tzw. trudnych lokatorów od samego początku budziła wiele kontrowersji. W ubiegłym roku likwidację osiedla zapowiadał zastępca prezydenta Arkadiusz Stasica. W środę Radio Merkury poinformowało, że zapadła decyzja o likwidacji osiedla przy ulicy Średzkiej.

Dziesięć kontenerów socjalnych za około 350 tysięcy złotych ustawiono na terenie przy ulicy Średzkiej jesienią 2011 roku. Dopiero po roku wprowadzili się do nich pierwsi trudni lokatorzy. W każdym kontenerze znajduje się 18-metrowe "mieszkanie" składające się z małej łazienki i pokoju, w którym wygospodarowano miejsce na zlew. Kontenery socjalne od momentu podjęcia przez miasto decyzji o ich zakupie budzą kontrowersje wśród poznaniaków. Wielokrotnie zmieniano lokalizację, w której miałoby powstać osiedle z nich złożone. Problemem byli zawsze okoliczni mieszkańcy, którzy nie chcieli godzić się na sąsiedztwo "trudnych lokatorów". Przeciwko byli też społecznicy, środowiska naukowe, które zwracały uwagę, że kontenery nie są żadnym rozwiązaniem problemu.

Nowe władze miasta początkowo zapewniały, że nie zamierzają powiększać osiedla, ale nie było też mowy o jego likwidacji. Dopiero w lipcu ubiegłego roku Arkadiusz Stasica zapowiedział, że osiedle zostanie zlikwidowane - Osobiście uważam, że taki sposób zaspokajania potrzeb mieszkaniowych nie powinien mieć miejsca, szczególnie w takim mieście jak Poznań. Trudni lokatorzy to jest problem, na który nie można spoglądać tylko przez pryzmat mieszkania. Tego czy lokator posiada mieszkanie, czy go nie ma. Z taką osobą trzeba pracować - mówił świeżo mianowany zastępca prezydenta Poznania.

W środę Radio Merkury dowiedziało się, że zapadła decyzja o likwidacji osiedla przy ulicy Średzkiej. Prezes Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych zapowiedział, że nowi lokatorzy nie będą już kierowani do kontenerów, a ci którzy jeszcze mieszkają będą stopniowo przenoszeni do innych mieszkań. Opuszczone kontenery zostaną wykorzystane do innych celów lub sprzedane.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega!
20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
12.87 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro