Reklama
Reklama

Na os. Orła Białego będą mieć nowy park

fot. Polana na osiedlu Orła Białego / Facebook
fot. Polana na osiedlu Orła Białego / Facebook

Jeszcze kilka lat temu mieszkańcy osiedla Orła Białego na Ratajach walczyli o to, by na niezabudowanej polanie nie pojawiły się nowe bloki. Dziś mają pewność, że nowe mieszkania tu nie powstaną, a dodatkowo ruszają prace nad utworzeniem tu parku m.in. z wybiegiem dla psów.

3 lata temu pisaliśmy o walce mieszkańców osiedla Orła Białego o to, by polana przy blokach nie została zabudowana. We wrześniu 2013 roku ZKZL poinformował o swoich planach - chciano tam wybudować bloki komunalne. Odbyły się konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy powiedzieli stanowcze NIE takiej koncepcji. Na Facebooku zaczął też działać profil "Polana na osiedlu Orła Białego".

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


W lipcu ubiegłego roku radni uchwalili miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla osiedla Orła Białego. Zgodnie z zapisami mpzp na miejskiej części polany mogą powstać park, teren spacerowy czy wybieg dla psów. W przypadku prywatnej części terenu - można ją zagospodarować tylko obiektem sportowo-rekreacyjnym, a więc np. basenem czy boiskiem.

Mieszkańcy mogli odetchnąć z ulgą i zaczęli walczyć o finansowanie dla utworzenia na polanie parku. Projekt otrzymał 450 tysięcy złotych w ramach Budżetu Obywatelskiego 2016 i są dobre wiadomości. - Projekt utworzenia terenu parkowo-spacerowego wraz z wybiegiem dla psów na osiedlu Orła Białego będzie realizowany dwuetapowo - wyjaśniają pomysłodawcy projektu. - Pierwszy etap zostanie zrealizowany jeszcze w tym roku i będzie polegał na opracowaniu projektu wykonawczego dla terenu naszej polany. Drugim etapem będą już prace w terenie, a te przewidziano na rok 2017.

Na projekt zabezpieczono 50 tysięcy złotych. Kwota, którą uda się ewentualnie zaoszczędzić oraz pozostałe 400 tysięcy złotych będą wykorzystane w przyszłym roku. Dodatkowo swoją pomoc już w ubiegłym roku zadeklarowała Rada Osiedla Żegrze, która zaplanowała 25 tysięcy złotych na wybieg dla psów na tym terenie.

- Jako autorzy koncepcji zagospodarowania terenu będziemy zaproszeni przez Zarząd Zieleni Miejskiej do współpracy przy opracowywaniu projektu wykonawczego. Obecnie nasze założenia to: wybieg dla psów, ławki, kosze na śmieci, nowe chodniki, nasadzenia drzew i krzewów, oświetlenie terenu - wymieniają pomysłodawcy.

Tak mógłby wyglądać ten teren:

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
53.34 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro