Reklama
Reklama

Na os. Orła Białego będą mieć nowy park

fot. Polana na osiedlu Orła Białego / Facebook
fot. Polana na osiedlu Orła Białego / Facebook

Jeszcze kilka lat temu mieszkańcy osiedla Orła Białego na Ratajach walczyli o to, by na niezabudowanej polanie nie pojawiły się nowe bloki. Dziś mają pewność, że nowe mieszkania tu nie powstaną, a dodatkowo ruszają prace nad utworzeniem tu parku m.in. z wybiegiem dla psów.

3 lata temu pisaliśmy o walce mieszkańców osiedla Orła Białego o to, by polana przy blokach nie została zabudowana. We wrześniu 2013 roku ZKZL poinformował o swoich planach - chciano tam wybudować bloki komunalne. Odbyły się konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy powiedzieli stanowcze NIE takiej koncepcji. Na Facebooku zaczął też działać profil "Polana na osiedlu Orła Białego".

W lipcu ubiegłego roku radni uchwalili miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla osiedla Orła Białego. Zgodnie z zapisami mpzp na miejskiej części polany mogą powstać park, teren spacerowy czy wybieg dla psów. W przypadku prywatnej części terenu - można ją zagospodarować tylko obiektem sportowo-rekreacyjnym, a więc np. basenem czy boiskiem.

Mieszkańcy mogli odetchnąć z ulgą i zaczęli walczyć o finansowanie dla utworzenia na polanie parku. Projekt otrzymał 450 tysięcy złotych w ramach Budżetu Obywatelskiego 2016 i są dobre wiadomości. - Projekt utworzenia terenu parkowo-spacerowego wraz z wybiegiem dla psów na osiedlu Orła Białego będzie realizowany dwuetapowo - wyjaśniają pomysłodawcy projektu. - Pierwszy etap zostanie zrealizowany jeszcze w tym roku i będzie polegał na opracowaniu projektu wykonawczego dla terenu naszej polany. Drugim etapem będą już prace w terenie, a te przewidziano na rok 2017.

Na projekt zabezpieczono 50 tysięcy złotych. Kwota, którą uda się ewentualnie zaoszczędzić oraz pozostałe 400 tysięcy złotych będą wykorzystane w przyszłym roku. Dodatkowo swoją pomoc już w ubiegłym roku zadeklarowała Rada Osiedla Żegrze, która zaplanowała 25 tysięcy złotych na wybieg dla psów na tym terenie.

- Jako autorzy koncepcji zagospodarowania terenu będziemy zaproszeni przez Zarząd Zieleni Miejskiej do współpracy przy opracowywaniu projektu wykonawczego. Obecnie nasze założenia to: wybieg dla psów, ławki, kosze na śmieci, nowe chodniki, nasadzenia drzew i krzewów, oświetlenie terenu - wymieniają pomysłodawcy.

Tak mógłby wyglądać ten teren:

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
5.88 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro