Reklama

Kamery "czerwone światło": Komorniki w pierwszej trójce miejsc z największą liczbą wykroczeń

fot. CANARD
fot. CANARD

W połowie listopada ubiegłego roku w 20 lokalizacjach na terenie kraju zamontowano kamery rejestrujące przejazd na czerwonym świetle. Dwie z nich znajdują się w Wielkopolsce, w tym jedna pod Poznaniem - w Komornikach. To jedno z trzech miejsc z największą liczbą rejestrowanych wykroczeń.

Już w połowie ubiegłego roku pisaliśmy, że na 20 skrzyżowaniach w Polsce działać będą kamery kontrolujące przejazd na czerwonym świetle. W Wielkopolsce są to dwie lokalizacje - Komorniki oraz Piła. Przy skrzyżowaniach z drogami krajowymi, na których stosowane są kamery, nie pojawiły się znaki o tym informujące.

Kamery uruchomiono w połowie listopada. - Do końca ubiegłego roku, a więc przez około 1,5 miesiąca, we wszystkich lokalizacja kamery zarejestrowały 17500 wykroczeń - mówi Łukasz Majchrzak z Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym ITD. - Nie posiadamy danych dla poszczególnych lokalizacji, poza pierwszą trójką, w której znalazła się jedna kamera umieszczona w Wielkopolsce - dodaje.

Chodzi o kamerę zamontowaną w podpoznańskich Komornikach. - Numerem jeden w kraju z największą liczbą wykroczeń jest kamera w Markach, która zarejestrowała 1950 zdarzeń. Na drugim miejscu jest Jabłonna (1900 wykroczeń), a na trzecim wielkopolskie Komorniki, w których doszło do 1600 wykroczeń - wymienia. Do kierowców, którzy popełnili wykroczenie trafiają m.in. zdjęcia z kamer.

Cały czas w Polsce trwa montaż urządzeń do odcinkowej kontroli prędkości. Takie kontrole będą się odbywać w 29 lokalizacjach. Choć początkowo planowano, że urządzenia staną także w Wielkopolsce, obecnie nie jest to planowane. - Obecnie rejestracja naruszeń prowadzona jest w 4 miejscach w Polsce: Łosiowie, Łuszczowie, Karniewie oraz na odcinku Zwierki-Zabłudów. Od połowy listopada do końca 2015 r. w lokalizacjach tych zarejestrowano łącznie 3300 naruszeń polegających na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości - wymienia Majchrzak.

Obecnie trwa załatwianie formalności w przypadku kolejnych 18 lokalizacji. Mają zacząć działać najpóźniej do końca marca. W siedmiu pozostałych miejscach (Tarnów-Ładna, Babigoszcz-Gniazdowo, Sulechów, Gwiazdowo-Piecki, Kisielnica-Stawiski, Olsztyn-Gietrzwałd, Tarnowskie Góry) konieczne jest wybudowanie przyłączy elektroenergetycznych. Ma to nastąpić w tym roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Mgła nie odpuszcza. Znowu spowije miasto i okolice
4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
46.70 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro