Reklama

Malta: ukończą Kopiec Wolności?

fot. Aerofoto Kaczmarczyk / archiwum
fot. Aerofoto Kaczmarczyk / archiwum

Być może na 100-lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego, a więc w 2018 roku, poznaniacy będą mogli spojrzeć na Jezioro Maltańskie z Kopca Wolności. Pojawiła się propozycja ukończenia kopca, na który dziś nie można wchodzić.

Kopiec Wolności, pomiędzy Jeziorem Maltańskim i ulicą arcybiskupa Baraniaka, pierwotnie usypano w 1922 roku (budowę rozpoczęto trzy lata wcześniej). Miał upamiętniać zwycięskie Powstanie Wielkopolskie i fakt przyłączenia naszego regionu do niepodległej Polski. Kopiec miał blisko 100 metrów wysokości i wznosił się blisko 20 metrów nad ówczesną ulicą Kobylepolską (dzisiejszą arcybiskupa Baraniaka).

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA


Kopiec rozebrano w czasie niemieckiej okupacji. Gdy pod koniec lat 70-tych zdecydowano się pogłębić Jezioro Maltańskie - ziemię z dna umieszczano w miejscu dawnego kopca. Wówczas nie mówiono oficjalnie o jego odbudowie, a o utworzeniu tu m.in. stoku narciarskiego.

Dziś Kopiec Wolności pozostaje w niedokończonej formie - nie można wejść na jego szczyt. Jak informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta, pojawił się pomysł, by kopiec ukończyć. Proponują to osoby, które od lat walczą o odbudowanie całego kopca. - Myślę, że warto podjąć temat dokończenia odbudowy Kopca Wolności nad Maltą na 100-lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego w 2018 roku. Byłoby to ważne działanie społeczne i zarazem patriotyczne, nawiązującym do inicjatywy mieszkańców Poznania z 1919 roku - zaznacza Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Nie wiadomo jednak, czy inwestycja będzie możliwa. Wszystko przez budowę geologiczną terenu, na którym znajduje się kopiec. Jego ukończenie wiązałoby się z "dodaniem" do już istniejącego kopca kolejnych 10 metrów wysokości. Wiśniewski się nie zniechęca, jego zdaniem warto rozważyć przeprowadzenie badań, które wykażą w jaki sposób można dokończyć budowę. - Gdyby kopiec został ukończony z tarasem widokowym na szczycie, z pewnością stałby się kolejną atrakcją jeziora i całego Poznania - mówi.

Pieniądze na dokumentację mogłyby pochodzić z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które miasto ma otrzymać na 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
8.4 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
21.18 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro