Reklama
Reklama

Rząd przekaże 20 mln złotych uczelni ojca Rydzyka

Jarosław Kaczyński i Tadeusz Rydzyk | fot. Tomasz Gzell / PAP

Dwadzieścia milionów złotych przekaże prywatnej Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej państwo dzięki decyzji Komisji Finansów Publicznych. Odpowiednią poprawkę do budżetu na 2016 rok zgłosił przewodniczący klubu PiS Ryszard Terlecki.

Drugie czytanie ustawy budżetowej na rok 2016 odbyło się w środę, a przewodniczący Komisji Finansów Publicznych Andrzej Jaworski zapewniał, że "zapewni on finansowanie podstawowych funkcji państwa, będzie też budżetem bardziej sprawiedliwym". Do budżetu na 2016 rok zgłoszono szereg poprawek, a jedną z nich zgłosił przewodniczący klubu PiS Ryszard Terlecki. Zaproponował on, aby przekazać 20 mln złotych dla prywatnej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej z Torunia. Uczelnia została założona przez Tadeusza Rydzyka, który pełni funkcję rektora szkoły.

Poprawkę ujawniła za pośrednictwem serwisu społecznościowego Twitter poseł Michał Jaros. Z poprawki dowiadujemy się, że 20 mln złotych zostanie zaoszczędzonych na "pozostałych zadaniach w zakresie kultury" oraz "wydatkach na teatry". Pieniądze trafią do toruńskiej uczelni i będą przeznaczone na wydatki majątkowe i bieżące. Za przyjęciem poprawki na komisji głosowało 22 posłów, przeciwko było 14. W sejmie głosowanie nad budżetem odbędzie się prawdopodobnie w czwartek wieczorem.

W minionym tygodniu Jarosław Kaczyński był gościem Tadeusza Rydzyka. Najpierw wygłosił wykład w szkole prowadzonej przez redemptorystę, a później zjadł z nim prywatny (bez udziału osób trzecich) obiad.

  • Aktualizacja
    czwartek, 28.01.2016 r., godz. 22.03
    Aktualizacja
    czwartek, 28.01.2016 r., godz. 22.03
    Anna Lutek, rzecznik Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowała, że ministerstwo nie poprze wsparcia szkoły ojca Rydzyka kwotą 20 mln złotych "zgłoszona poprawka nie będzie głosowana".
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
10.82 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro