Reklama

Polscy księża ofiarami agresji i dyskryminacji?

fot. Luca Cinacchio/freeimages.com
fot. Luca Cinacchio/freeimages.com

Badania na temat dyskryminacji księży przeprowadził Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Wynika z nich, że nawet dwanaście procent księży padło w ostatnich latach ofiarami ataków ze względu na to, że pełnią posługę kapłańską.

Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pod koniec 2014 roku. Ponad 10 tysięcy parafi otrzymało ankiety, w których pojawiły się pytania o przejawy dyskryminacji, przemocy werbalnej i fizycznej skierowanej do księży.
Z wyników badań wynika, że w latach 2012 - 2014 ofiarą dyskryminacji ze względu na pełnioną posługę kapłańską padło nawet dwanaście procent księży - W zdecydowanej większości przypadków była to agresja słowna, bardzo rzadko zdarzały się pobicia - mówi ks. Wojciech Sadłoń, szef ISKK w rozmowie z Rzeczposolitą.
Rzecznik warszawskiej kurii potwierdza, że problem istnieje i może być nawet niedoszacowany - Z różnymi przejawami agresji spotykam się niemal każdego dnia. Wydaje mi się, że po prostu przestałem na to zwracać uwagę. Czasem jest przykro, ale się nie skarżę. Podejrzewam, że takie podejście ma wielu księży i stąd odsetek tych, którzy stwierdzili, że padli ofiarą jakiegoś ataku, jest mały - mówi ks. Przemysław Śliwiński. Księża zwracają też uwagę, że problemy nasilają się po publikachach dotyczących problemów kościołą takich jak na przykład pedofilia - Na lotnisku w Katowicach ktoś mnie kiedyś zwyzywał właśnie od pedofilów - opowiada ks. Piotr Studnicki z archidiecezji krakowskiej.
Przeprowadzone badania miały jedynie charakter wstępny, a ISKK pracuje nad szczegółówym raportem na ten temat. Nie wiadomo, kiedy raport ujrzy światło dzienne.
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
15℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
10.66 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro