Poznań ma swój szlak forteczny: tablice informacyjne już stoją
Już w 2012 roku w Poznaniu mówiono o utworzeniu szlaku fortecznego m.in. z tablicami informacyjnymi "łączącymi się" ze smartfonami. Dziś projekt jest w fazie realizacji, a tablice już stoją przy obiektach. Mają QR-kody, dzięki którym można poznać pełną historię zabytków.
Pod koniec 2011 roku miasto rozstrzygnęło konkurs na projekt zagospodarowania pięciu obiektów wchodzących w skład poznańskiego pierścienia fortyfikacji. Ciekawość jury konkursowego wzbudził m.in. pomysł umieszczenia słupków informacyjnych przy ścieżce rowerowej wokół fortów. Miałyby one łączyć się z telefonem komórkowym i w ten sposób odczytywać informacje o obiekcie, czy miejscu. Wśród koncepcji pojawiło się także połączenie szlaku fortecznego ze śluzą Cybińską, ustawienie tablic informacyjnych przy obiektach, a także uruchomienie w nich... wystawy zabytkowych samochodów. Wówczas mówiono, że to melodia przyszłości.
Dziś Poznański Szlak Forteczny jest w fazie realizacji. Pod koniec grudnia przy kilkudziesięciu obiektach XIX-wiecznej Twierdzy Poznań ustawiono tablice informacyjne, na których zawarto podstawowe informacje o historii tych miejsc. Pełną wiedzę możemy uzyskać dzięki QR-kodom umieszczonym na tablicach. Wystarczy przyłożyć do nich smartfon, a na ekranie naszego telefonu wyświetla się zbiór wiadomości na temat obiektu wraz ze zdjęciami.
Zwiedzać można tylko część fortów, ale tablice informacyjne pojawiły się przy wszystkich. Konkretny obiekt łatwo znajdziemy na mapie, którą umieszczono na stronie internetowej projektu (TUTAJ). Na szlaku znajdują się m.in. poznańskie forty, Jaz Katedralny, a także informacje o działobitni nad Bogdanką czy pozostałościach po hali sterowców na Winiarach.
Tablice informacyjne przygotowano i ustawiono z pieniędzy pochodzących z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Cały szlak powstał natomiast na podstawie koncepcji członków Porozumienia dla Twierdzy Poznań i pracowników zespołu ds. fortyfikacji poznańskich Urzędu Miasta.