Reklama

Poznań: przenieśli schrony wartownicze z Poznania Głównego do Fortu III

fot. Michał Luks / PTPF
fot. Michał Luks / PTPF

W sobotę w Poznaniu przeprowadzono nietypową operację - przenoszenia jednoosobowych schronów z 1943 roku. Schrony znajdowały się w pobliżu starego budynku Poznania Głównego i pojawiło się ryzyko, że w trakcie przebudowy obiektu mogą zostać zniszczone.

Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji ma na swoim koncie kolejny sukces. W sobotę w Poznaniu przeprowadzono akcję przenoszenia jednoosobowych schronów z 1943 roku z rejonu Poznania Głównego do nowej lokalizacji - w Forcie III w Nowym ZOO. Starania o to, by taką operację przeprowadzić trwały od kilku tygodniu.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


- LuftSchutzzelle (zwany również Einmannbunker) to schron służący ochronie jednej osoby przed odłamkami podczas nalotu. W latach 40. XX wieku ten typ schronu był seryjnie produkowany przez Niemców i ustawiany przy obiektach kolejowych i przemysłowych. W Poznaniu znajduje się jeszcze kilka takich obiektów. W związku z tym, że egzemplarzom z Dworca Głównego groziło zniszczenie podczas przebudowy dworca, podjęliśmy starania, by je uratować - informuje PTPF.

Schrony ważyły prawie 3 tony. Są kolejnym elementem ekspozycji przy Forcie III na terenie Nowego ZOO.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
12.67 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro