Reklama
Reklama

Amazon zwiększa zatrudnienie w Polsce

fot. Maciej Kopiński
fot. Maciej Kopiński

Między innymi w podpoznańskim centrum logistycznym Amazon zwiększone zostanie zatrudnienie - zapowiada amerykański gigant. Do końca roku liczba zatrudnionych pracowników Amazona w Polsce wzrośnie o 1000 osób.

Centrum logistyczne firmy Amazon, amerykańskiego giganta na rynku sprzedaży internetowej, zostało otwarte w podpoznańskich Sadach w październiku 2014 roku. Obiekt ma około 100 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. W całej Polsce (centra logistyczne znajdują się także pod Wrocławiem) Amazon zatrudnia dziś na pełny etat około 4500 osób.

W piątek ogłoszono, że firma zwiększy zatrudnienie w Europie o kilka tysięcy osób. W Polsce pracę ma dostać dodatkowe 1000 osób - również w podpoznańskim centrum logistycznym. Mają to być między innymi stanowiska wymagające wysokich kwalifikacji. Poszukiwani będą specjaliści z dziedziny finansów, IT czy logistyki.

Amazon zapowiada, że w tym roku będzie się skupiać m.in. na rozszerzeniu europejskiej sieci logistycznej oraz budowie nowej infrastruktury na potrzeby rozwijającej się działalności usług w chmurze.

Przypomnijmy, że w grudniu odbył się protest pracowników Amazona z Sadów. Związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza działający w centrum logistycznym domaga się m.in. podwyżki dla pracowników L1 do 16 zł za godzinę i proporcjonalnych podwyżek dla pracowników L3, a także dodatku stażowego po 12 i 24 miesiącach o 10% i 15%. Równocześnie chce, by pracownicy otrzymywali akcje pracownicze, mieli roczny grafik pracy oraz uregulowany czas przerw.

Amazon zapewnia, że większość pracowników jest zadowolona z warunków pracy. - Najmniejsza stawka jaką dzisiaj oferujemy to 14 złotych, do tego mamy do 15 % premii. Płacimy za każdą nadgodzinę, m.in. za pracę w nocy mamy 1,5 zł do każdej godziny. Wynagrodzenie pracownika w listopadzie, a jest to wynagrodzenie bez premii, bo u nas premie wypłacane są z miesięcznym opóźnieniem, wynosi średnio około 2 -2,1 tys. zł brutto - mówił w grudniu Robert Stobiński, dyrektor generalny centrum Amazon w Sadach.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-5℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
29.35 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro