Reklama
Reklama

Poznań: uruchomią jeden z najszybszych systemów komputerowych na świecie

Centrum Badawcze Polskiego Internetu Optycznego otwarto w ubiegłym roku | fot. sipinski.com.pl
Centrum Badawcze Polskiego Internetu Optycznego otwarto w ubiegłym roku | fot. sipinski.com.pl

W piątek w Poznaniu uroczyście zainaugurowane zostanie Centrum Innowacji PCSS-Huawei. Równocześnie odbędzie się oficjalne uruchomienie systemu komputerowego HPC "Orzeł/Eagle", który zajmuje 80. miejsce na liście najszybszych systemów na świecie. To druga co do wielkości instalacja superkomputerowa w Polsce.

Centrum Innowacji PCSS-Huawei zostanie zainaugurowane w budynku Centrum Badawczego Polskiego Internetu Optycznego przy ulicy Jana Pawła II. Powołano je w listopadzie ubiegłego roku w Szanghaju podczas Polsko-Chińskiego Forum Gospodarczego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Jak informuje Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, powstawanie takich centrów z partnerami technologicznymi jest bardzo istotne z punktu widzenia Unii Europejskiej.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


- Celem pierwszego etapu wspólnych działań będzie kooperacja zespołów badawczych Huawei i PCSS w tematach związanych z systemami przetwarzania w chmurze (Cloud Computing), składowania danych w chmurze (Cloud Storage) oraz architekturami superkomputerowymi - informuje PCSS. Superkomputery wykorzystuje się m.in. w badaniach nad ludzkim mózgiem oraz w projektach wykorzystania energii z fuzji jądrowej jako alternatywnego źródła energii.

Także w piątek uruchomiony zostanie system superkomputerowy "Orzeł/Eagle" firmy Huawei o mocy obliczeniowej 1.4 PFlops. - System ten, na ogłoszonej podczas konferencji SC2015 w Austin (Texas, USA) liście TOP500, zajmuje 80. pozycję najszybszych systemów na świecie, będąc drugą co do wielkości instalacją superkomputerową w Polsce - dodaje PCSS. Będzie to węzeł przetwarzania i gromadzenia danych dla laboratoriów technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Nowoczesna infrastruktura oferująca przestrzeń około 47 PB danych (1 petabajt to biliard bajtów!) będzie wykorzystywana m.in. do obliczeń w ramach międzynarodowych i krajowych projektów badawczych z zakresu fizyki wysokich energii, bioinformatyki, radioastronomii i wielu innych.

TUTAJ przeczytasz o Centrum Badawczym Polskiego Internetu Optycznego, które otwarto w ubiegłym roku przy ul. Jana Pawła II.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
30.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro