Reklama

Przy Głogowskiej miał stanąć pomnik ks. Piotrowskiego. Miasto mówi NIE

Pomnik miał stanąć po lewej stronie | fot. Piotr Sagalara
Pomnik miał stanąć po lewej stronie | fot. Piotr Sagalara

Przed byłym budynkiem VIII LO, a dziś Gimnazjum Katolickiego im. św. Stanisława Kostki przy ulicy Głogowskiej, miał stanąć pomnik ks. Czesława Piotrowskiego. To właśnie on w 1924 roku założył w budynku przy Głogowskiej 92 męskie gimnazjum i liceum im. Adama Mickiewicza. Miasto nie wyraziło zgody na ustawienie pomnika.

VIII Liceum Ogólnokształcące działało w budynku przy ulicy Głogowskiej 92 do końca roku szkolnego 2013/2014. Decyzja o przenosinach szkoły do innego budynku zapadła w 2011 roku. Kuria zażądała wtedy zwrotu odzyskanego po latach obiektu. Od 2014 roku budynek remontowano. Inwestycja archidiecezji kosztowała 10 mln złotych. Od 1 września działa tu Katolickie Gimnazjum im. Św. Stanisława Kostki.

Przed drzwiami głównymi do wyremontowanego budynku od strony Głogowskiej miał stanąć pomnik księdza Czesława Piotrowskiego, który w 1924 roku założył m.in. męskie gimnazjum liceum im. Adama Mickiewicza właśnie w budynku przy Głogowskiej 92. Od lat ustawienie pomnika w tym miejscu planował Społeczny Komitet Budowy Pomnika ks. Czesława Piotrowskiego. Podkreślano, że była to osoba, która miała ogromny wpływ na edukację młodych poznaniaków w okresie wojennym.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, pomnik przed szkołą prawdopodobnie nie stanie. Dlaczego? Nie zgadza się na to miasto. Choć 2-metrowa figura jest już gotowa, Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta wydał odmowną decyzję na temat zlokalizowania pomnika przy szkole. To kuria wystąpiła do urzędników z wnioskiem o wydanie zgody na ustawienie figury. Kuria też zapłaciła za odlanie figury.

Zdaniem urzędników wątpliwości wzbudzają proporcje pomnika. Pomysłodawcy budowy monumentu nie kryją zdziwienia. Ich zdaniem pomnik ma jedynie 2 metry i stanie na cokole, który ma mieć tylko 20 centymetrów wysokości. Oficjalne pismo od urzędników nie dotarło jeszcze do kurii.

TUTAJ zobaczysz jak wygląda budynek byłego VIII LO po remoncie za 10 mln złotych.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
12℃
Poziom opadów:
6 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
13.44 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro