Reklama
Reklama

Nowy rząd chce ocieplenia stosunków z Rosją: chce rozmawiać o "problematyce upamiętnień"

fot. Yaroslav Ushakov/freeimages.com
fot. Yaroslav Ushakov/freeimages.com

Stosunki dyplomatyczne pomiędzy Polską a Rosją nigdy nie należały do łatwych. Szansą na nowe otwarcie mają być konsultacje, które odbędą się w piątek na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych.

O planowanych konsultacjach poinformował rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Stronę polską w spotkaniu będzie reprezentował podsekretarz stanu Marek Ziółkowski, a stronę rosyjską pierwszy wiceminister Władimir Titow -Podczas rozmów omówione zostaną kwestie bilateralne m.in.: relacje polityczne; problematyka upamiętnień; współpraca gospodarcza, transgraniczna i regionalna oraz funkcjonowanie instytucji dialogu polsko-rosyjskiego. Wiceszefowie dyplomacji Polski i Rosji omówią także wybrane zagadnienia dotyczące problematyki międzynarodowej, w tym: relacje UE-Rosja i NATO-Rosja, realizację porozumień mińskich oraz sytuację bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie - wyjaśnia Artur Dmochowski, rzecznik MSZ. Na wniosek Polski w rozmowach ma pojawić się też kwestia katastrofy smoleńskiej.

Do zapowiedzianych konsultacji odniosła się strona rosyjska - Z Warszawy nadeszły sygnały, że nowe kierownictwo Polski, które doszło do władzy w rezultacie wyborów parlamentarnych z 25 października 2015 roku, chciałoby wnieść do stosunków rosyjsko-polskich pewne świeże idee. Jeśli tak jest rzeczywiście, to naturalnie jesteśmy gotowi do wysłuchania tych idei - powiedział Władimir Titow, cytowany przez agencję TASS.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega! W niektórych rejonach sytuacja z wczoraj może się powtórzyć
24℃
17℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
5.92 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro