Reklama
Reklama

Poznań: dwie filie Biblioteki Raczyńskich do zamknięcia. Osiedlowi radni protestują

Biblioteka Raczyńskich wraz z końcem lutego zamyka dwie swoje filie - na os. Wichrowe Wzgórze oraz w Centrum Kultury Zamek. Z tej drugiej w ciągu roku korzysta ponad 2000 osób. Nowa filia ma się pojawić natomiast na Naramowicach. Z zamknięcia nie są zadowoleni osiedlowi radni.

Tylko do końca stycznia czytelnicy będą mogli wypożyczyć książki w filiach Biblioteki Raczyńskich na os. Wichrowe Wzgórze oraz w Centrum Kultury Zamek. W lutym będzie w nich można jedynie dokonać zwrotów. Z dniem 1 marca filie przestaną istnieć. Taką decyzję podjęły władze biblioteki. A chodzi o pieniądze.

Biblioteka Raczyńskich chce otworzyć nową filię - na Naramowicach. Ale żeby to stało się możliwe, konieczne jest zamknięcie innych filii. To z nich książki trafią w nową lokalizację. - Nowa filia z jednej strony pociąga za sobą konieczność skomponowania księgozbioru, ale z drugiej strony stworzenia zespołu osób, które będą tam pracować - wyjaśnia Anna Gruszecka, dyrektor Biblioteki Raczyńskich. - Nie mamy możliwości powiększenia liczby pracowników - dodaje.

Osiedlowi radni ze Starego Miasta nie kryją oburzenia. Podkreślają, że filia w CK Zamek każdego roku przyciąga ponad 2000 czytelników. - Władze miasta uznały, że nie należy pytać o zdanie rad osiedli, lokalnej społeczności. Pytać o to, czy ta biblioteka jest potrzebna, a ona jest potrzebna. Ponad 2000 czytelników jest mocno związanych z tym miejscem - mówi Tomasz Dworek z RO Stare Miasto.

Tłumaczenie, że czytelnicy mogą korzystać z ogromnego księgozbioru w budynku biblioteki na Placu Wolności, nie przekonuje społeczników. Zbierane są podpisy pod petycją o zachowanie filii w CK Zamek. Pomysł poparło już kilkaset osób.

Decyzji o zamknięciu filii dziwią się także radni z Winograd. Wkrótce zniknie bowiem filia z os. Wichrowe Wzgórze. - Mieszkańcy czują się poszkodowani, że akurat odsyła się ich w inną lokalizację, na osiedle Zwycięstwa. Nie tędy droga - mówi Halina Owsianna, przewodnicząca Rady Osiedla Stare Winogrady.

Filia Biblioteki Raczyńskich na Naramowicach ma zostać otwarta w 2016 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla regionu
21℃
14℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
18.12 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro