Reklama
Reklama

Spacerują po zamarzniętej Malcie. To niebezpieczne!

fot. Cinek
fot. Cinek

Temperatury poniżej zera sprawiają, że na poznańskich akwenach pojawia się warstwa lodu. Jak zauważył nasz czytelnik nie brakuje osób, które sprawdzają czy np. Malta rzeczywiście zamarzła.

W sobotę jeden z naszych czytelników zauważył osoby, które spacerowały po zamarzniętym Jeziorze Malta. Można i tak spędzać sobotnie popołudnie ;-)Trochę chyba mało odpowiedzialne to było - pisze Cinek.

Niskie temperatury w ostatnich dniach sprawiły, że poznańskie akweny pokryte są lodem, co bardzo zachęca do wchodzenia na jeziora i stawy. Taka "zabawa" może się skończyć kąpielą w lodowatej wodzie, a w przypadku braku udzielenia pomocy przez innych - nawet śmiercią. Tym bardziej, że w ostatnich dniach temperatura spadła tylko kilka stopni poniżej zera i warstwa lodu może być bardzo cienka. Strażacy apelują o rozsądek. Istnieje chęć zabawy. Dość szybko wchodzimy na lód, chcąc się poślizgać, pobawić. Następuje natychmiastowe oddalenie się od brzegu i wtedy może dojść do załamania się lodu i powstaje natychmiastowe zagrożenie - każda minuta to ogromne ryzyko - tłumaczy st. bryg. Jerzy Ranecki, zastępca komendanta miejskiego PSP w Poznaniu.

Jak wynika ze statystyk, każdej zimy strażacy notują nawet sto interwencji związanych z wchodzeniem na lód. Pod koniec ubiegłego roku - w Wielkopolsce - po wejściu na taflę zginęły dwie osoby. Mundurowi podkreślają, że w takich sytuacjach najważniejsza jest szybka reakcja. Człowiek może przeżyć w lodowatej wodzie zaledwie kilka minut. Najważniejsza dla nas jest temperatura i spadek tej temperatury. W momencie, gdy nie uda nam się za drugim, za trzecim razem wyjść z tego przerębla już nie będziemy mieli siły by wydostać się samemu - mówi mł. bryg. Sławomir Brandt, rzecznik wielkopolskich strażaków. W razie wypadku, najważniejsze jest więc zachowanie spokoju i ograniczenie swoich ruchów. Najlepiej - w ogóle jednak nie wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne.

Jeśli ktoś ma ochotę się poślizgać zawsze może wybrać się jedno z kilku działających w Poznaniu profesjonalnie przygotowanych ślizgawek: ligawa przy Bułgarskiej, Chwiałka, Bogdanka i Malta.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
17℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
7.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro