Reklama

Ferie zimowe - policja zapowiada kontrole na drogach

fot. Policja
fot. Policja

Od poniedziałku w pięciu województwach w tym w wielkopolskim rozpoczynają się ferie zimowe. Policjanci zapowiadają wzmożone kontrole na drogach, ale nie tylko - sprawdzać też będą autokary, którymi podróżować będą dzieci.

W tym roku jako pierwsi - 18 stycznia ferie zimowe rozpoczynają uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Dla uczniów to czas odpoczynku i dobrej zabawy, ale nie dla ich opiekunów i policjantów.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Funkcjonariusze policji w całym kraju już zapowiadają wzmożone kontrole na drogach. Sprawdzać będą trzeźwość i uprawnienia kierowców, ale też prędkość i stan techniczny samochodów. Ale to nie wszystko. Szczególną uwagą będą objęci kierowcy pojazdów przewożących dzieci i młodzież. Na drogach prowadzących do miejscowości, w których zorganizowane zostały zimowiska, będzie zdecydowanie więcej policyjnych patroli - informują funkcjonariusze z Komendy Głównej Policji.

Oto kilka rad od policjantów dotyczących bezpieczeństwa dzieci podczas podróży autokarem:

- sprawdź dokładnie przewoźnika - od kiedy działa firma, na jaką skalę działa, czy zapewnia odpowiednie ubezpieczenie i zastępczy transport w przypadku awarii;

- poproś policjantów ruchu drogowego o skontrolowanie pojazdu, którym dziecko będzie podróżowało oraz jego kierowcy. Skontaktuj się z dyżurnym najbliższej jednostki Policji i poinformuj o dokładnym terminie i miejscu odjazdu autokaru. Zanim dzieci wyruszą w podróż, policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wszystkie wymagane dokumenty;

- wezwij Policję, jeśli tylko stan techniczny pojazdu (łyse opony, popękane szyby, wyciek oleju) lub zachowanie kierowcy (wyczuwalna woń alkoholu, bełkotliwa mowa) budzą wątpliwości.

Funkcjonariusze apelują również do rodziców dzieci, które ferie spędzają w miejscu zamieszkania aby przypomnieli swoim pociechom podstawowe zasady poruszania się pieszych po drogach. Zwracają również uwagę na odblaski. Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat - dodają policjanci.

Policjanci zapowiadają też, że będą obecni na stokach narciarskich.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze przechodzą nad Wielkopolską. Ulewa także w Poznaniu!
26℃
14℃
Poziom opadów:
8.4 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
13.19 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro