Reklama
Reklama

Stowarzyszenie Kobiet Konsola: nie wykorzystujmy zajść w Kolonii przeciwko uchodźcom

Protest przeciwko rasizmowi i seksizmowi na ulicach Koloni | fot. Oliver Berg/PAP/DPA
Protest przeciwko rasizmowi i seksizmowi na ulicach Koloni | fot. Oliver Berg/PAP/DPA

Dziś na Placu Wolności odbyła się manifestacja w obronie europejskich kobiet, które w noc sylwestrową padły ofiarą ataków o charakterze seksualny. Członkinie Stowarzyszenia Kobiet Konsola sprzeciwia się wykorzystywaniu tej sprawy przeciw uchodźcom i zwraca uwagę, że problem przemocy wobec kobiet jest przede wszystkim europejskim problem.

W sobotę o godzinie 12 na Placu Wolności odbyła się manifestacja w obronie europejskich kobiet, której organizatorem była partia KORWiN. Członkinie Konsoli zwracają uwagę, że liderem partii jest człowiek, który wielokrotnie głosił seksistowskie poglądy -W roli obrońców występuje Partia KORWiN, a zatem zwolennicy autora słów: "Gdyby pan się znał na kobietach, to pan by wiedział, że zawsze się troszeczkę gwałci. (...) One zawsze trochę udają, że się stawiają. Trzeba wiedzieć, kiedy można, a kiedy nie można...kobiety zawsze udają, że Jak widać europejskie kobiety mogą "odetchnąć z ulgą i czuć się bezpieczne", Janusz Korwin-Mikke i koledzy stoją na warcie - czytamy w oświadczeniu.

Stowarzyszenie zwraca uwagę, że problem przemocy wobec kobiet nie jest zjawiskiem nowym w Europie, a za zdecydowaną większość ataków odpowiadają bliscy ofiar -Przemoc wobec kobiet nie pojawiła się w europejskich miastach w ostatnią noc sylwestrową, ani nie objawi się w Polsce wraz z przyjęciem uchodźców, jak próbują nam wmówić "wielcy męscy narratorzy". Co roku według szacunkowych danych w Polsce 30 tysięcy kobiet zostaje zgwałconych, a 700 tysięcy do miliona doświadcza przemocy fizycznej i seksualnej. Jakkolwiek wygodne by było zrzucanie odpowiedzialności na innych, przemoc wobec Polek stosują głównie Polacy, co więcej, obecni lub byli partnerzy ofiar.

Konsola twierdzi, że skrajne ugrupowania cynicznie wykorzystują kwestię przemocy wobec kobiet, do realizacji swoich politycznych celów -Z tego powodu demonstrację partii Korwina, tak jak organizacji antyislamskich w Niemczech, uważamy za cyniczne wykorzystanie sytuacji kobiet dla poparcia własnych interesów i operowania lękiem, by powiększyć grupę zwolenników i zwolenniczek w kampanii przeciwko uchodźcom. Jeśli jest inaczej, dlaczego Partia Korwin nie protestuje przeciw gwałtom i przemocy domowej jaka ma miejsce w Polsce każdego dnia? Prawdopodobnie dlatego, że ta sama partia słynie z pogardy dla kobiet wyrażanej przez Janusza Korwin-Mikkego, który na swym oficjalnym blogu daje upust swym szowinistycznym poglądom w artykułach pt. "Czym jest kobieta?" - piszą członkinie Konsoli i podsumowują - Wyrażamy sprzeciw wobec wykorzystywania argumentu o przemocy wobec kobiet jako straszaka w dyskusji o losach uchodźców i uchodźczyń w Polsce, a także Europie. Nie zgadzamy się także na przeformułowywanie znaczenia wydarzeń w noc sylwestrową w kilku miastach europejskich dla wzbudzania lęku wobec przyjmowania przez Polskę i Europę ludzi uciekających przez konfliktem zbrojnym na terenie Syrii. Jednocześnie chcemy wyrazić zaniepokojenie o losy kobiet-uchodźczyń i mężczyzn- uchodźców, którzy znajdą się w naszym kraju w najbliższych miesiącach. Uważamy, że należy rozpocząć dyskusję na temat przeciwdziałania mowie nienawiści jaką operują niektórzy Polacy i Polki w swych antyimigranckich wystąpieniach. (...)Potępiamy przemoc wobec kobiet bez względu na to, kto jej dokonuje i sprzeciwiamy się wykorzystywaniu tragedii kobiet dla ugrania politycznych celów. Demonstracja Partii Korwin jest jedynie przykładem pogardliwego traktowania przemocy wobec kobiet.

O sobotniej manifestacji zwolenników KORWiN na Placu Wolności piszemy tutaj.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
9.72 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro