Reklama
Reklama

Poznań: w starej parowozowni powstanie teatr?

Niszczejąca stara lokomotywownia na Łazarzu może zostać uratowana. Teatr "Z głową w chmurach" chce w niej zrobić centrum akrobatyki.

Trzy lata temu PKP chciało parowozownię rozebrać, nie zgodziła się na to miejska konserwator zabytków. Teraz prywatny teatr akrobatyczny podpisał z kolejarzami umowę na 10-letnią dzierżawę obiektu. Miałaby się tu znaleźć scena letnia na starej obrotowej nastawni, teatr w hali, gdzie stały lokomotywy oraz szkoła akrobatyczna. Zabytek chcemy uratować. Chcemy, aby w tym miejscu powstała pierwsza scena akrobatyczna w Polsce teatru akrobatycznego i tutaj chcemy przenieść nasze działania w związku ze szkołą artystyczno-akrobatyczną z parkiem trampolin - tłumaczy Tomasz Rodak, inicjator odnowy parowozowni, Teatr "Z głową w chmurach".

Przerdzewiały i butwiejący dach oraz mury potrzebują remontu. Przynajmniej kilkanaście milionów zł na ten cel teatr chce pozyskać z funduszy unijnych. Na pewno wpisywałoby się to w pewne zamierzenia, które podejmuje miasto w kontekście rewitalizacji poprzez przede wszystkim kulturę akurat w przestrzeni dolnego Łazarza- mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Jednak szerokie plany rewitalizacyjne miasto ma także na inne poprzemysłowe budynki. Tych czekających na nowe życie w Poznaniu nie brakuje - Gazownia, Stara Rzeźnia, czy planowana do sprzedaży elektrociepłownia Garbary. Do tej pory udało się tylko zagospodarować historyczną elektrownię na Wildzie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
6.38 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro