Reklama
Reklama

77 mln zł dla parafii za nadmaltańskie tereny? Grunty trzeba ponownie wycenić

77 mln złotych ma zgodnie z ubiegłoroczną decyzją sądu otrzymać parafia św. Jana Jerozolimskiego Za Murami od Skarbu Państwa za teren o powierzchni około 15 hektarów nad Jeziorem Maltańskim. Dziś już wiadomo, że teren trzeba ponownie wycenić.

Proces w sprawie kościelnych roszczeń dotyczących nieruchomości położonych nad Jeziorem Maltańskim rozpoczął się w 2005 roku i toczył się przeciwko Skarbowi Państwa, Agencji Nieruchomości Rolnych i Miastu Poznań. W 2005 roku parafia św. Jana Jerozolimskiego żądała za sporny majątek 5 mln zł. Później jednak sądowy biegły wycenił jego wartość na blisko 100 milionów złotych.

W styczniu 2011 roku Sąd Okręgowy zasądził odszkodowanie w wysokości 75,5 mln złotych za ziemie wywłaszczone w czasach PRL w sąsiedztwie Jeziora Maltańskiego. Skarb Państwa miał wypłacić taką kwotę parafii. Dodatkowo miasto Poznań miało oddać parafii część działek. Wartość gruntów oszacowano na ponad 20 milionów złotych. Łącznie więc było to blisko 100 mln złotych.

Wyrok wówczas oprotestowano. Kilka miesięcy później Sąd Apelacyjny uchylił go nakazując ponowne zbadanie sprawy odszkodowania. Sąd uznał, że w pierwszym procesie m.in. nakazano zwrócić parafii grunty, których zwrot jest niemożliwy. Przełom nastąpił w styczniu ubiegłego roku. Wtedy wyrok w sprawie wydał Sąd Okręgowy. Zasądził 77 mln złotych odszkodowania od Skarbu Państwa dla parafii. Równocześnie zwolniono miasto z obowiązku wydania zamiennych nieruchomości.

Już w styczniu ubiegłego roku proboszcz parafii przewidywał, że pojawi się apelacja ze strony Skarbu Państwa. I tak się stało. Jak informuje Radio Merkury, w środę Sąd Apelacyjny zdecydował, że konieczne jest ponowne wycenienie gruntów nad Jeziorem Maltańskim. Wycena, której dokonano w przeszłości jest już bowiem nieaktualna. Oznacza to, że proces w najbliższym czasie z pewnością się nie zakończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
7℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
19.06 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro