Reklama
Reklama

Komisja Europejska będzie kontrolować działania polskiego rządu

Frans Timmermans w trakcie konferencji prasowej na temat kontroli w Polsce | fot. Wiktor Dąbkowski/PAP
Frans Timmermans w trakcie konferencji prasowej na temat kontroli w Polsce | fot. Wiktor Dąbkowski/PAP

Jak już informowaliśmy Komisja Europejska zajęła się dziś konfliktem wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Komisja zadecydowała o rozpoczęciu wstępnej fazy oceny praworządności.

Mechanizm kontroli praworządności wprowadzono w 2014 roku, ale do tej pory nie był on używany przez Komisję Europejską. Od kilku dni mówiło się, że Polska może być pierwszym krajem, wobec którego procedura zostanie wdrożona. Dziś sprawą zajęła się Komisja Europejska - Wygląda na to, że decyzje Trybunału Konstytucyjnego nie są wypełniane przez inne organy władzy w Polsce. Nie może być demokracji bez szanowania praw podstawowych - powiedział po posiedzeniu wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Timmermans może osobiście pojawić się w Polsce, a pierwszym efektem dzisiejszych obrad jest list wysłany do Polski - Podpisałem list do rządu RP, który zaprasza do dialogu. Nie mamy zamiaru oskarżać czy też wchodzić w polemikę, chodzi nam o podjęcie racjonalnego dialogu, by ten problem rozwiązać - wyjaśniał wiceprzewodniczący KE.

Działania będą polegały na nawiązaniu dialogu z polskim rządem i próbie rozwiązania konfliktu. Ten etap może potrwać dwa miesiące, a kolejne decyzje w tej sprawie mogą zapaść w połowie marca.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
1 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
10.91 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro