Reklama
Reklama

Wyrywkowe kontrole utrzymania przystanków: nałożono kary na firmy sprzątające

fot. Bartosz

Trudne warunki atmosferyczne w ostatnich dniach sprawiły, że do naszej redakcji docierały informacje o problemach z utrzymaniem jezdni i chodników w odpowiednim stanie. Działania podejmuje nie tylko Zarząd Dróg Miejskich, ale też m.in. ZTM odpowiedzialny za przystanki autobusowe. W ostatnich dniach ZTM nałożył kary na firmy sprzątające, które nie wywiązywały się ze swoich obowiązków.

O problemie na pętli tramwajowej Franowo poinformował nas czytelnik. - Śnieg padał wczoraj, a tu nawet posypane nie jest i idzie się po lodzie. Proszę o interwencję w tej sprawie. Gdy w zeszłym tygodniu był śnieg to było podobnie, tylko szło się w zaspach - napisał do nas w środę rano czytelnik Bartosz. Na potwierdzenie swoich słów przysłał zdjęcia.

Takich miejsc w Poznaniu jest znacznie więcej. Fotografie przekazaliśmy do Zarządu Dróg Miejskich - trwa sprawdzanie, czy to rzeczywiście ZDM odpowiada za utrzymanie chodników i jezdni w tym miejscu. Nie jest to bowiem takie oczywiste.

Zdjęcia trafiły także do Zarządu Transportu Miejskiego. Na jednym z nich widać fragment chodnika, który równocześnie jest przystankiem autobusowym. - Już podjęliśmy interwencję w tej sprawie - zapewnia Agnieszka Smogulecka z ZTM. - Zarząd Transportu Miejskiego administruje przystankami autobusowymi na terenie Poznania. W celu odpowiedniego ich utrzymania, ZTM podpisał umowę z firmami zewnętrznymi, wybranymi w drodze przetargu. Zgodnie z zapisami umowy, firma ma rozpocząć prace polegające m.in. usuwaniu śniegu, czy lodu, niezwłocznie po wystąpieniu zjawiska (opadu śniegu, oblodzenia itp.), a mają się one zakończyć w nieprzekraczalnym terminie do 2 godzin od ustania zjawiska - wyjaśnia.

ZTM prowadzi wyrywkowe kontrole na przystankach, by sprawdzić, czy firmy sprzątające wywiązują się ze swoich obowiązków. - Kontrole związane z zimowym utrzymaniem przystanków autobusowych były prowadzone w minionych dniach m.in. na Franowie, ale również w innych rejonach Nowego Miasta, a także na Piątkowie. Stwierdzono, że w niektórych lokalizacjach firmy sprzątające nie wywiązały się z umowy, w związku z czym nałożono na nie kary - dodaje Smogulecka.

Przypominamy, że interwencje dotyczące zimowego utrzymania dróg będących w administracji ZDM zgłaszać można przez całą dobę pod nr telefonu 61 64 77 231. Zarząd Transportu Miejskiego zachęca też do zgłaszania uwag na temat czystości przystanków autobusowych pod numerem 61 646 33 44. Za utrzymanie przystanków tramwajowych odpowiada MPK.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Silny mróz w Poznaniu w prognozie zagrożeń IMGW
-1℃
-5℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
10.86 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro